Skocz do zawartości

FB - propozycje zmian


bulek

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę, że ten temat się przyda.

 

Zaczęliśmy powoli sezon ogórkowy w fantasy, więc myślę, że można podyskutować na temat ewentualnych zmian, przy czym niekoniecznie musza one dotyczyć wszystkich lig, każda mogłaby zachować pewnego rodzaju autonomię. Ale kwestia jest myślę do przedyskutowania w szerokim gronie.

 

Nie ma co ukrywać, iż doszliśmy już trochę do ściany, zwłaszcza systemem draftu. Zapodałem swoją propozycję w FB#1, ale dobrze byłoby, żeby zapoznali sie z tym również przedstawiciele niższych lig. Mianowicie popularny "snake" ma swoje wady. Osoby posiadające Lebrona, Paula czy Duranta - czyli szczęściarze wylosowujący top3 draftu są, co by tu dużo nie mówić - na uprzywilejowanej pozycji - a jesli nie zbustują 2-3 następnych rund, czołowe pozycje mają praktycznie zapewnione. System aukcyjny jest sprawiedliwszy. Może draft trwa dłużej - ale jest na pewno ciekawszy i charakteryzuje się tym, ze każdy może miec lebrona, a nie jak w "snake'u" - tylko 1 pick. Wystarczy tylko więcej zapłacić, a przy tym również niekiedy - przepłacić. Każdey user dysponuje bowiem wirtualnymi 200$, ktore przeznacza na 13 zawodników. Można za 80 miec lebrona, ale trzeba przy tym liczyc sie z tym, iż na następnych wartościowych może po prostu zabraknąć juz budżetu. W snake'u osoba posiadająca Lebrona walczy i to czesto z powodzeniem o zwycięstwo. W aukcji z Lebronem można nawet spaść :)

 

W minionym sezonie system roto był grany aukcją, wielu grało aukcję po raz pierwszy i z krytycznymi głosami się nie spotkałem. Wielu userów, którzy wypróbowali system aukcyjny uznało go za ciekawszy niż snake i przy tym bardziej uczciwy. Tak więc proponuje przejść ze snake'a na aukcję i się nie bąć takich zmian :) Wystarczy tylko tuz przed draftem popróbować parę mock draftów i już sie jest dużo bardziej przygotowanym na ten zasadniczy draft.

 

Kwestia do dyskusji, ale argumentów w stylu "nie, bo się tego boję" nie piszmy, bo są troszkę śmieszne i stawiają usera w nienajlepszym świetle :) Jako przykład dam Zodda w roto. Chłopak nie miał za wiele do czynienia ani z fantasy ani z aukcją, a pojęcie o NBA miał jak pisał - średnie, a zajął bodaj 4 miejsce na 17 ekip, co mu dało 1 ligę. Debiut całkiem udany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja co do aukcji mam mieszane uczucia, ale chyba bardziej dlatego, że mi nie poszła najlepiej (roto X, choć i tak miałem 4 miejsce) ;)

Aukcja ma na pewno główną zaletę czyli równe szanse na początku, a wadą jest jedynie brak obycia userów z ta metodą.

Snake daje przewagę napewno tym z 1 i 2 pickiem (LBJ i Durant), choć bym tego aż tak nie przeceniał, bo zawsze jest okazja zwalić kolejne rundy. Bez dobrych wyborów dalej można nawet z LeBronem położyć sezon. Zalety: powszechność. Wady: ślepy los Yahoo który daje pewne fory pierwszym pickom.

Jak dla mnie po to są przed sezonem możliwości sprawdzenia metody aukcji żeby potem nie być zaskoczonym.

Można zrobić rok próby i potem zebrać opinie i najwyżej wrócić do snake.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok cwaniaki :] chcecie wprowadzić nowy system, ok biorę to, ale nie ma mojej zgody, aby od razu to wprowadzać do FB#1, gdzie toczy się walka o mistrzostwo.

 

Pomijając fakt, że kompletnie nie zgadzam się z argumentami, że przy snakeu jesteśmy pod ścianą, nie powinno się mieszać osób, które miały z tym do czynienia z kompletnymi nowicjuszami kiedy walczy się o panowanie na fb'owskim podwórku.

 

Zawsze jest tak, że nowości są wprowadzane stopniowo. Szczerze... mam trochę obaw, że sobie z tym nie poradzę, a nie mam zamiaru po zdobyciu srebra spadać do niższej ligi. Nawet jakbym dostał niższy pick za rok, to najnormalniej w świecie tak pokombinuję, żeby wycisnąć ze składu jak najwięcej.

 

i tu dochodzimy do tego dlaczego snake wcale nie jest zły. TOP picki nic nie dają, numer jeden wybiera LeBrona, a potem leci 18 zawodników! Przy wężyku trzeba się tylko odpowiednio przygotować, każdy ma szanse wykombinować coś sensownego. Potem i tak dochodzą FAs, albo jakieś jednostronne wymiany.

 

Teraz pytanie czy patrzycie tylko na siebie czy nie :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że własnie FB#1 powinna być elitą nie tylko z nazwy. Gdzie by to wprowadzać jak nie w lidze, w której graja sami wyjadacze? W Fb#6 gdzie roi się od debiutantów? Mówisz, że zmiany wprowadzane są stopniowo, tylko, że tutaj ciężko mówić o stopniach - albo się to wprowadza, albo nie. A uważam, że w końcu trzeba zacząc odchodzić od snake'a.

 

Piszesz, że topowe picki nic nie dają. Teza nie poparta faktami, gdyż co z tego, iż po lebronie tej 18 pickow, skoro w 2 i 3 rundzie można wybrac bez problemu grajka robiacego powyzej 50 fpg! Tacy + Lebron przecież to jest nieziemski atut. A przecież Buu nie miał aż tak świetnej 2 rundy (Gasol). Mimo to wygrał bez problemu. Lebron + duże szczescie z Hardenem - to wystarczyło. Z drugiej strony środkowe picki - ja oraz Robinson. Czy Rob spadłby z ligi, gdyby miał pick krańcowy? Wątpię. Picki 3 i 6 to ms9 i Mar. Też żaden z nich nie zawojował sezonu. Także snake nie jest uczciwy i nigdy nie był, czas sprobować czegoś, co jest po prostu sprawiedliwe i równe dla każdego. Tak, jak skład skombinujesz, taki będziesz miał, proste. Bez zwalania winy na pick ani na to, że ktos komus cos podebrał.

 

Zgoda, że ci, którzy tego nigdy nie próbowali sa bardziej konserwatystami i w porównaniu z ludźmi, którzy spróbowali aukcję stoja na gorszej pozycji. Ale na pewno nie na straconej. Przypadki w roto, że ktos zawojował ligę, uczestnicząc po raz 1 w aukcji można mnożyć. A zresztą po to jest wiele próbnych draftów, żeby probować. Można sie umawiać na forum z ludźmi, żeby uniknąc "gry" z botami. Wreszcie mozna sie poradzić ludzi, jaką najlepiej przyjąć strategię. To, że nigdy nie brałes udziału w aukcji wcale nie oznacza, że nagle z ligi zlecisz. Równie dobrze ja mogę draft zepsuć kompletnie, choc nie jestem adeptem. Zawsze się bowiem jakiś błąd popełni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie gram co prawda w pierwszej lidze ale tym co nie próbowali polecam system aukcyjny.

 

klika razy juz gralem w ligach z takim draftem i to jest nie dosc ze fajna zabawa to sprawiedliwa.

 

wystarczy nie wydac za duzo na jednego gracza, dodatkową mozliwoscia jest bidowanie w taki sposób by wycisnac z innych jak najwyzsze stawki.

 

wlasciwie minusy to potrzeba kilku godzin przed kompem jednorazowo chyba, ze ktoś szybko załatwi sobie kilku mocnych grajkow a potem bedzie dobierał z FA.

no i ewentualne problemy z netem gdy ma sie zbidowanego gracza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy na to patrzy inaczej. Ja swojego zdania nie zmienie, snake to loteria. Jak ci się poszczęści to masz łatwiej i tyle. Trzeba takie zasady brać, już na samym początku jak dowiadujesz się który masz numer to przewidujesz o co będziesz walczyć.

 

Mi snake w ogóle nie przeszkadza, może dlatego, że od dłuższego czasu miałem topowe picki, ale nie sądze, aby to się zmieniło jakbym musiał walczyć w środku tabeli.

 

Tak jak powiedziałem, nie chciałbym paść ofiarą tego, że komuś się nudzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obi, wytłumacz mi proszę swoje obawy co do aukcji. Bo nie rozumiem o co chodzi.

 

Aukcja odbywa się na aplecie. Możesz przetestować ją sobie ile razy chcesz przed sezonem, więc nie ma obawy, że toś pogubi si w programie, nie będzie wiedział co kliknąć, itp.

 

A reszta to już czyste FB. Wiesz jacy gracze mają jaką wartość w lidze, masz swoje pomysły na steale i możesz je zrealizować. Tylko, że szanse dla wszystkich są równiejsze i pojawia się jakikolwiek element strategii na draft, a nie trzymanie kciuków aby wybierający przed nami nie wziął akurat tego, kogo chcemy.

 

Odnośnie braku przetestowania to cóż, trochę się nie zgodzę. Rok temu przed sezonem również pojawiła się dyskusja o aukcji. Również byłem sceptyczny i chciałem system przetestować. Tyle tylko, że ten test już się odbył! Założyliśmy testową ligę roto na prawie 20 osób i przetestowaliśmy aukcję. Chętnych szukaliśmy w tematach fb na forum i sporo osób się zgłosiło. Czemu się nie zgłosiłeś? To był właśnie ten test o którym piszesz. Mamy kolejny rok robić kolejny test?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Zawsze się znajdzie osoba, która testowanym systemem draftu nie będzie zainteresowana, po czym opowie sie za snakiem... bo aukcji nigdy nie wypróbowała. Dla mnie to nie jest argument.

 

Snake już sie wyczerpał też z tego wzgledu, iż w ligach są sami userzy, którzy znają się na rzeczy, przez co trudno o błędne wybory i draft idzie zbyt machinalnie. Każdy bierze najlepszego zawodnika wg własnej opinii jaki tylko został na liście. Trezba iść więc dalej i zacząć draftowac systemem, który jednak wymusza na userach pewną taktykę budowania składu.

 

Szkoda, że tak mało ludzi sie wypowiedziało, przecież rzecz nie tyczy się jednej FB#1.

Edytowane przez bulek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, mogłem sobie wypróbować aukcje rok temu, ale chyba na złość nawet tam nie zaglądałem... mój błąd.

 

Moje obawy są proste, osoby obyte z tym systemem posiadają już doświadczenie kogo i za ile brać, u mnie będą to wild guesses i czuję, że 3/4 kwoty wydam po 4 wyborach, albo starając się oszczędzać zostanie mi mcgee i waiters jako liderzy. Jeśli jest liczba debiutantów, która sobie poradziła to jest to niski numer.

 

Nie no w sumie to moje marudzenie jest i tak bez sensu, bo wiadomo, że trzeba próbować nowych rzeczy. Trzeba będzie się dostosować i podjąć wyzwanie.

 

Mój jedyny argument został obalony, bo faktycznie mogłem sobie zrobić przedbiegi. Musiałbym tylko dostać kilka wskazówek pod jakim kątem się przygotować, żeby uniknąć jakiś żenujących ruchów.

 

Ok, nie ma lipy ;] przyjmę to na klatę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem neutralny chociaz wydaje mi sie że snake nie jest zły i autor tematu troche za bardzo dramatyzuje z tymi 1szymi pickami.

1. zawsze moga sie zdarzyc kontuzje (pewnie i Lebronowi sie kiedys zdarzy)

2. to wkoncu draft nie? jak w NBA wybierają w drafcie to tez jest tylko kwestia losowania, kto ma wiecej szczescia, moze miec lepiej

3. w tym sezonie zająłem 2ie miejsce w bardzo dobrej i wyrownanej lidze, wybierajac w 1szej rundzie Wade'a (5th pick) celowo żeby miec dobrego SG i reszzte dobra i sie opłaciło, fakt że wygrał ten któy miał Lebrona, ale gdybym nie wywalił Vasqeza w złym momencie to moze zamienilibysmy sie miejscami.

 

Generalnie jak wiekszosc zdecycuje ze zmiany to ok, ale tak na prawde to pisanie że Ci ktorzy maja 1sze trzy picki sa wygrani jest troche jak usprawiedliwianie się, zawsze można coś wymyslec, nawet nie mając Lebrona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia do dyskusji, ale argumentów w stylu "nie, bo się tego boję" nie piszmy, bo są troszkę śmieszne i stawiają usera w nienajlepszym świetle :) Jako przykład dam Zodda w roto. Chłopak nie miał za wiele do czynienia ani z fantasy ani z aukcją, a pojęcie o NBA miał jak pisał - średnie, a zajął bodaj 4 miejsce na 17 ekip, co mu dało 1 ligę. Debiut całkiem udany.

a jak przed sezonem w FB1 pisałem żeby zrobić aukcję to co ty i reszta odpowiadaliście? ;]

 

co do przewagi jaką daje LeBron to też nie do końca tylko o to chodzi z aukcją, bo przecież np. rok temu bez Jamesa (miałem piąty pick) wygrałem FB1. tu przede wszystkim liczy się strona - nazwijmy ją - taktyczna i dzięki temu gra zyskuje nowy, lepszy wymiar.

 

ja jestem za nowym systemem

nawet próbowałem draftować ale strasznie długo się to ciągnęło, więc po 1h zrezygnowałem zaledwie po 5 wyborze

jedyne co chciałbym wiedzieć ile czasu zajmie taki draft? i czy są jakieś możliwości skrócenia czasu na wybór

już nie pamiętam, ale nam w tym roku w roto zajął około 2,5-3h, tylko że było 15 drużyn. tak więc przy 10 nie powinno to być nadmiernie długie, poza tym można jeszcze zmniejszyć ilość sekund na obstawienie. tak więc jeśli liga jest ok, tzn. gracze przygotowani i nie będzie autopicków, to cały draft powinien przebiegać w miarę normalnie pod względem czasowym.

 

ogólnie nikt się nie powinien aukcji obawiać. nawet jeśli nie pójdzie wam za dobrze w pierwszym sezonie, to przynajmniej zdobędziecie doświadczenie i w kolejnym będzie już lepiej. a że to ciekawsza forma rozrywki niż snake to chyba nikogo nie trzeba przekonywać.

Edytowane przez lorak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W styczniu napisałem takiego posta. Myślę że on b dobrze obrazuje, jaką przewagę uzyskują Ci co mogą wybrać Jamesa, a potem Durant (to że w jakieś lidze nie poszedł z dwójką to raczej świadczy tylko o tej lidze ... Chyba tylko FB5 i samozwańcza elyta FB1 zrobił taki fail):

 

"Jest 5 lig i w każdej z nich prowadzi osoba, która miała 1pick ...

Ponadto jeśli założyć, że każdy wybiera graczy wedle tego co aktualnie produkują

(czyli 1 bierze Jamesa, drugi Duranta, dzisiąty i 11 wybór to gracze robiący 10 i 11 średnią) to sytuacja by wyglądała tak:

1pick=49,6875

2pick=48,8875

3pick=47,9875

4pick=47,925

5pick=47,925

6pick=47,7375

7pick=47,6375

8pick=47,5625

9pick=47,525

10pick=47,625

 

Czyli wybierający z jedynką ma około 2pkty przewagi w średniej nad wybierającymi z 6-10 co wydaje się kolosalnym handicapem.

Dodatkowo LBJ i Durant to Ironmani, którzy grają na jednej z dwóch fatalnych pozycji (myślę, że większość w penwym momencie musiała wybrac jakiegoś SG/SF kosztem gracza z innej pozycji, u którego zakładano więcej FPG)."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak rozmawiacie o zmianach tylko w fb1 to robcie co chcecie, ale o ile ma to dotyczyc rowniez lig nizszych, to prosilbym o informacje ze trzeba testowac aukcje teraz i wprowadzenie jej od sezonu 2014/15 bo to ze zrobiliscie lige gdzie chetni testowali, bez ogolnej informacji ze testuje sie system niedlugo obowiazkowy malo znaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wszelkich rozgrywkach jest tak, że zmieniony regulamin natychmiast wciela się w życie. Czemu tutaj ma być okres zawieszenia? Ja rozumiem, gdyby ludzie z marszu podchodzili do aukcji. Ale tak być nie musi. Po to jest na yahoo mozliwosc robienia próbnych draftow, żeby z tego korzystać. Jak osoba się niepewnie czuje, może nawet w 20 takich probnych draftach uczestniczyc. Dla mnie samego aukcja to nie nowina, ale z chęcia przystępuje równiez do takich probnych draftów, żeby kto inny nie bawił się z samymi botami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.