Skocz do zawartości

Doping w sporcie


SkoczekS1

Rekomendowane odpowiedzi

Zakładam, bo pewnie znajdzie się kilka osób chętnych do podyskutowania na ten temat, a Rio bez Rosji trochę wprowadza w błąd. 

 

Zacznijmy może od pana palnika. Według mnie jak nie będzie zawieszenia to będzie skandal. Co mnie obchodzi, że nieświadomie (btw. wszyscy mają to samo tłumaczenie), Szarapową zawiesili, to czemu jej nie mieliby zawiesić. Co więcej powinna stracić medale z ostatnich mistrzostw i kryształową kulę. 

 

 

Johaug złapana na dopingu. Tłumaczy się, że nieświadomie przyjęła w leku na opryszczkę. Jej koleżanka po fachu pokazała opakowanie tej maści

https://mobile.twitter.com/Aino_Kaisa/status/786567079092686848/photo/1

Dla mnie to strasznie słaba sprawa z tą Johaug. Najpierw przyznaje ( jakoś w wakacje), że bierze lek na astmę chociaż nie jest na nią chora. Tłumaczy się tym, że ten lek niby nie ma wpływu na wyniki. A ja się pytam skoro nie jest chora a lek nie ma wpływu na wyniki to po co go bierze? Teraz niby steryd anaboliczny. Ja od razu zawiesiłbym. Na razie do wyjaśnienia sprawy i określenia kary. Ale ta MUSI być moim zdaniem dotkliwa. Nawet jak akurat ten steryd pojawił się nieświadomie ( mimo, że jak byk pisze na opakowaniu, że to doping) Co najmniej rok zawieszenia a najlepiej 2. I wtedy ma po igrzyskach.
Straciłem już wiarę w czystość sportu ale nie lubię robienia z ludzi debili przez federacje sportowe. Tu jednak jest pewne, że FIS zadziała i zawieszenia jej nie będzie wcale.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sundby dostal 3 miechy, zobaczymy ile Johaug. Ech, to niesystemowe szprycowanie sie w norweskich biegach.


Kara dla Ruskich poszla za daleko. No i mamy efekty. Pewnie Norwegowie mieli do wyboru posiwecic Bjoergen lub Johaug, wybrali ta mniej utytulowana. Troche latwiej wyrzucic pare medali do kosza niz pare lat dominacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takie bajki, że coś się wzięło nieświadomie albo np. zjedli skażone mięso zwykle nie wierzę. Tutaj też nie. Trochę humorystyczne przedstawienie tłumaczeń sportowców (kolarzy) przyłapanych na dopingu: http://xouted.com/2016/10/top-10-wymowek-kolarzy-zlapanych-na-dopingu/

 

Poza nielegalnym dopingiem ostatnio za sprawą ruskich hakerów bardzo chwytliwy jest temat TUE, czyli w teorii przepisywania chorym sportowcom zbanowanych substancji w celu leczenia, w praktyce wygląda to bardzo podejrzanie. Tu przykład z kolarstwa którym się bardziej interesuje, ale na liście jest wiele znanych nazwisk, jak siostry Williams, Nadal czy z naszej branży Teodosic. Aktualna lista wycieków na stronie hakierów http://fancybear.net/

 

Sprawa z astmą nie jest kryształowo czysta. Nie wiem co konkretnie biorą Norweżki (ktoś wie?) i nie było ich w wycieku TUE. Generalnie chodzi o tzw. exercise induced asthma, czyli w wolnym tłumaczeniu astmę wywołaną przez ćwiczenia. Nie jest to wrodzona choroba jak u typowego człowieka chorego na astmę, tylko coś wywoływanego przez ciężki, długotrwały trening wydolnościowy, często w niesprzyjających warunkach (jak np. biegi narciarskie w mrozie). Powietrze podczas takiego wysiłku jest wdychane ustami z pominięciem nosa, który by wstępnie ogrzał i nawilżył powietrze. Może to podrażnić drogi oddechowe i w konsekwencji wywołać atak. W podanym wyżej artykule z CyclingTips jest stwierdzenie, że 40% kolarzy używa(ło) inhalatorów do leczenia tego typu astmy.

 

Generalnie temat jest bardzo śliski. W mojej opinii z czołówki światowej "coś" biorą wszyscy. Tylko nie wiem czy są to np. niewykrywalne obecne środki czy np. znane środki w tzw. mikrodawkach. Ostatnio czytałem, że były przeprowadzone badania z których wyszło, że pozytywne oddziaływanie dopingu działa nawet po zaprzestaniu przyjmowania go. Oczywiście w znacznie mniejszym stopniu, niż "na cyklu", ale i tak daje to przewagę oszustom. Czyli nawet przyłapany na dopingu zawodnik po odbyciu np. 2 letniego zawieszenia startuje z lepszej pozycji, niż ktoś czysty od początku kariery. Strasznie frustrujące jak to przeczytałem i obecnie patrzę z pogardą na "byłych" doperów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio czytałem, że były przeprowadzone badania z których wyszło, że pozytywne oddziaływanie dopingu działa nawet po zaprzestaniu przyjmowania go. Oczywiście w znacznie mniejszym stopniu, niż "na cyklu", ale i tak daje to przewagę oszustom. Czyli nawet przyłapany na dopingu zawodnik po odbyciu np. 2 letniego zawieszenia startuje z lepszej pozycji, niż ktoś czysty od początku kariery. Strasznie frustrujące jak to przeczytałem i obecnie patrzę z pogardą na "byłych" doperów.

 

I to jest akurat fakt, każdy kto kiedykolwiek jechał na sterydach będzie miał przewagę nad sportowcami mającymi czyste ręce. Sporo badań i artykułów o tej tematyce się swojego czasu przewinęło przez fora kulturystyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Miro w punkt i bez cenzury. http://weszlo.com/2016/12/03/pudzian-wydawal-na-sterydy-40-kola-na-kwartal-jesli-przestanie-brac-umrze/

 

Od siebie dodam, że na galach w Rosji na jakich byłem wszyscy byli badani na obecność starydów i innego gówna bo tak sobie chciał właściciel federacji. Słyszałem plotkę, że miał jakiś powód aby to robić ale nie eiem czy to prawda i nie będę powtarzać. Ale tak czy siak wszyscy byliśmy badani. W kontrakcie była zawarta lista środków zakazanych. A kary były srogie.

Edytowane przez TuPalnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no, za chwile nastepna olimpiada, to trzeba juz szykowac grunt. Mam nadzieje, ze Trumpie przygasi zapedy polityczne WADA ;)

Rosja sama jest sobie winna. Moim zdaniem powinno się ( jeśli zarzuty się potwierdzą ) zawiesić kraj w prawach członka MKOL a zawodników którzy brali w tym udział wyrzucić dorzywotnio z olimpiady ( z zawodów w ramach pucharów świata itp w danych sportach niech decydują federacje danych sportów). Wyrzuceni z Olimpiady powinni być też WSZYSCY którzy zostali kiedykolwiek złapani na dopingu. To zrobiłoby MKOL jeśli chce walczyć z dopingiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie przecze, ze Rosja jest winna. To jest zaglebie koksiarzy. Ale badzmy powazni, Johaug dostaje 14 m-cy (prawdopodobnie), Sundby 3 m-ce, a minister kultury Norwegii jest wysoko postawiona w WADA. Udowodniono przekrety na stosowaniu lekow na astme, ale tak naprawde nie zlamano przepisow.

 

Tymczasem w letnich IO, 43-letnia Amerykanka wygrywa jazde na czas z rosyjska koksiara, Gatlin po 2 wpadkach zdobywa medale, Ledecky wyglada jak nrdowska kulomitoka, a reszta amerykanskich plywakow stawia sobie banki i dzieki temu miazdzy konkurencje. Brytyjscy torowcy wygrywaja wszystkie konkurencje dzieki szybszym kaskom, choc tak naprawde 10 lat temu byli w czarnej dupie, Froome miazdzy w TdF, bo sie urodzil w Nairobi, choc 5 lat temu mial problem, zeby dojechac w grupetto. Wszystko z Rosja zaczelo sie od IAAF, ktory juz w przypadku Kenii i analogicznej sytuacji problemu nie widzi. Serena Williams dominuje w tenisie od miliarda lat, choc tak naprawde do kobiecej odmiany tego sportu to pasuje ona jak piesc do nosa.

 

W Rio zlapano paru sztangistow i jakis plankton w innych sportach, a ostatnio sie okazalo, ze WADA wcale tak zaciekle nie kontrolowala jak miala kontrolowac, a jak juz kontrolowala, to dziwnym trafem ginely probki (tylko po co wykonywac swoja robote jak polowe sportowcow, ktorzy mieli wpasc wywalono przed startem)

 

Albo sie bawimy w doping i go legalizujemy, albo walczymy po rowno z kazdym. Bo na razie dziwnym trafem wpadki zalicza sama elita ze wschodu, a Rosja jest na celowniku WADA od mniej wiecej czasu, kiedy Putin sie postawil.

 

Po kilku latach przebadano kilkaset probek z Pekinu i Londynu. Wg nieoficjalnych zrodel, okolo polowa jest pozytywna, ale my tylko slyszymy o Ruskich, mongolskich zapasnikach i paru Chinczykach. Przypadek? Nie sadze.

 

Na szczescie rosyjska odmiana wikileaks troche nakradla doksow i powoli pare info wychodzi na swiat dzienny. Tylko czekac az strzela bomby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co by była jasność ja jestem za karaniem wszystkich złapanych dopingowiczów i ucinaniu przekrętów typu Norwegia ( zakładając, że walczymy z dopingiem). Warto by zacząć od znalezienia sposobu aby nie ukrywano ( albo ukrywano jak najmniej) pozytywnych wyników podczas samych olimpiad. To powinien być pierwszy krok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy biorą. Ci którzy nie biorą zamykają stawkę.

 

Albo wypi*****ić wszystkich i odejść od wyników rekordowych o 30% gdy będą rywalizować czyści.

Albo bierzemy otwarcie, plebs się jara kosmitami, a oni umierają 3 lata po skończeniu kariery z powodu wszelakich mutacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.