Skocz do zawartości

Kwestionariusz jak powinno dzialac weto w rozgrywkach


wiLQ

Rekomendowane odpowiedzi

EDIT: Temat okazal sie niewypalem, ale posrednio doprowadzil do planu dzialania - http://www.e-nba.pl/topic/3015-regulamin-lig-roto/page-53?p=468868&do=findComment&comment=468868

 

 

 

Pare razy juz wspominalem, ze na przyszly sezon zapowiadaja sie zmiany w punkcie regulaminu zwiazanym z wetem. W lagodnym wariancie bedzie to tylko doprecyzowanie zbyt ogolnych zapiskow wokol niego, ale rownie dobrze moga z tego wyjsc drastyczne zmiany wobec samej koncepcji.

 

Haczyk polega na tym, ze coraz bardziej nie mam pojecia w ktora strone te dyskusje i glosowania powinny pojsc, wiec wydaje mi sie zbyt ryzykowne zostawianie wszystkiego na wrzesien. W zwiazku z tym wymyslilem, ze moznaby wykorzystac czas do konca sezonu regularnego na zbieranie danych czym wg uczestnikow drzewka weto powinno byc.

 

Staralem sie uwzglednic jak najwiecej realistycznych przypadkow kontrowersyjnych trejdow, od tych ekstremalnych po rozne odcienie szarosci, ale co wazne to celowo prezentowalem sytuacje jakby w ocenie wymiany liczyl sie tylko jeden czynnik! Nie czepiajcie sie ich pozornej prostoty [choc wiadomo, ze w rzeczywistosci moze sie zebrac kilka jednoczesnie] bo dla badania co jest kluczowe w ocenie trejdow lepiej to rozbic na czesci podstawowe niz grzebac sie w setkach mozliwych kombinacji.

 

Ponizej jest kwestionariusz, ktorego glownym celem jest znalezienie granicy kiedy wg consensusu uczestnikow wetowanie jest potrzebnym i akceptowanym narzedziem [z mozliwoscia, ze nigdy nie jest]. Mialbym prosbe zebyscie po zastanowieniu i przeanalizowaniu wypelnili odpowiedzi, ktore reprezentuja Wasza opinie. Temat jest zlozony, wiec oczywiscie wyszlo sporo pytan, a do tego czesc sie powtarza z niewielkimi zmianami, wiec lepiej sie za to zabierac gdy macie dluzsza wolna chwile, a nie na szybko na kolanie. Do konca sezonu zostalo mnostwo czasu, wiec nie trzeba sie spieszyc z wypelnianiem chociaz oczywiscie zachecam wszystkich grajacych by to zrobili w najblizszych miesiacach.

 

Po zakonczeniu sezonu wrzuce podsumowanie i mam nadzieje, ze dzieki temu stanie sie jasne jak powinny brzmiec ankiety we wrzesniu.

 

Dla przejrzystosci niech w tym watku beda tylko odpowiedzi w formie 1)x, 2)y, 3)z itp, a wszelakie dyskusje zwiazanie z pytaniami czy odpowiedziami niech tocza sie w watku z regulaminem. Ponadto dla skrocenia posta wszystkie ponizsze przyklady trejdow zaczynaja sie od tego samego pytania to znaczy...

"W Twojej lidze zostala zawetowana nizej opisana wymiana zanim zdarzyles zajrzec na Yahoo i forum.

NIE brales w niej udzialu i gdyby przeszla mialaby maly wplyw na Twoja sytuacje. Jaka bylaby Twoja reakcja?

a ) pozytywna [np "sluszna decyzja", "rzeczywiscie byla bez sensu/podejrzana", "sam bym ja zawetowal" itp],

b ) neutralna [np "dogadali sie to powinna byc ich sprawa", "moze byla nierowna, ale nie na tyle by sie mieszac" itp],

c ) negatywna [np oburzenie, utrata zaufania/checi do gry, zarzuty o naduzywanie weta itp]."

 

A teraz lista scenariuszy:

 

1) weteran X z Top20 za weterana Y spoza Top150. Zarowno wg aktualnych rankingow jak i projekcji na sezon wychodzi, ze jedna strona oddaje 40+$ bez zadnego oczywistego powodu typu tankowanie/overkille w jakiejs kategorii czy trwajace absencje. Pierwszy GM napisal na forum, ze to nie bylo przypadkowe klikniecie akceptowania tylko wierzy w pozyskanego zawodnika bo zacznie lepiej grac/dostanie wiecej minut itp i/lub obawia sie, ze oddawany gracz niedlugo zaliczy obsuwe czy kontuzje, wiec chcial go szybko sprzedac. Weteran gracz X mial kilka ostatnich sezonow w Top20, a weteran Y nigdy nie gral na poziomie powyzej Top150 i nie widac dlaczego mialby teraz zaczac.

 

2) weteran z Top40 za weterana spoza Top140.

Reszta jak wyzej tylko roznica wychodzi rzedu 30+$ i w ostatnim zdaniu Top40/Top140.

 

3) weteran z Top50 za weterana spoza Top120.

Reszta jak wyzej tylko roznica wychodzi rzedu 20+$ i w ostatnim zdaniu Top50/Top120.

 

4) weteran z Top60 za weterana spoza Top110.

Reszta jak wyzej tylko roznica wychodzi rzedu 15+$ i w ostatnim zdaniu Top60/Top110.

 

5) weteran z Top70 za weterana spoza Top100.

Reszta jak wyzej tylko roznica wychodzi rzedu 10+$ i w ostatnim zdaniu Top70/Top100.

 

 

 

6) mlody gracz z Top20 za mlodego gracza spoza Top150 wg rankingow z dnia klepniecia wymiany w polowie listopada. Czyli to wyglada jakby jedna strona oddawala 40+$, ale wg uzywanych przez GMa projekcji ninjy/monstera/wlasnych na caly sezon roznica wychodzi o polowe mniejsza. Nie widac zadnego uzasadnienia dla tej dysproporcji z powodu okolicznosci [tankowanie/overkille/potrzeby w jakiejs kategorii czy kontuzje], dane za zeszle sezony niewiele mowia bo zawodnicy za malo grali, a obaj GMowie napisali na forum, ze preferuja miec w skladzie tego ktorego pozyskuja.

 

7) mlody gracz z Top40 za mlodego gracza spoza Top140 wg rankingow z dnia klepniecia wymiany w polowie listopada.

Reszta jak wyzej tylko roznica wychodzi rzedu 30+$ [ale 15+$ wg projekcji].

 

8) mlody gracz z Top50 za mlodego gracza spoza Top120 wg rankingow z dnia klepniecia wymiany w polowie listopada.

Reszta jak wyzej tylko roznica wychodzi rzedu 20+$ [ale 10+$ wg projekcji].

 

 

9) zawodnik X z Top20, ktory zaczal sezon na fali za zawodnika Y spoza Top150, ktory zaczal sezon w dolku formy.

Wszystkie dane [projekcje na sezon, poprzednie lata, a nawet wyceny draftowe] sugeruja, ze ten pierwszy gra mocno powyzej oczekiwan/mozliwosci, a drugi mocno ponizej [czytaj sell-high i buy-low]. Spodziewana przecietna roznica miedzy nimi przed sezonem wynosila nie 40+$, a 10+$ [wciaz na korzysc gracza X], ale zawsze mozna argumentowac, ze to ich nowy poziom, a nie tylko efekt malej probki...

 

10) zawodnik X z Top40, ktory zaczal sezon na fali za zawodnika Y spoza Top140, ktory zaczal sezon w dolku formy.

Reszta jak wyzej tylko roznica na dzis wychodzi 30+$, a wg przedsezonowych oczekiwan/wycen 0$.

 

11) zawodnik X z Top50, ktory zaczal sezon na fali za zawodnika Y spoza Top120, ktory zaczal sezon w dolku formy.

Reszta jak wyzej tylko roznica na dzis wychodzi 20+$, a wg przedsezonowych oczekiwan/wycen -10$ [tzn wg tej perspektywy zyskuje GM pozyskujacy Y].

 

12) zawodnik X z Top70, ktory zaczal sezon na fali za zawodnika Y spoza Top100, ktory zaczal sezon w dolku formy.

Reszta jak wyzej tylko roznica na dzis wychodzi 10+$, a wg przedsezonowych oczekiwan/wycen -20$ [tzn wg tej perspektywy zyskuje GM pozyskujacy Y].

 

13) zawodnik X z Top80, ktory zaczal sezon na fali za zawodnika Y z Top80, ktory zaczal sezon w dolku formy.

Reszta jak wyzej tylko roznica na dzis wychodzi 0$, a wg przedsezonowych oczekiwan/wycen -30$ [tzn wg tej perspektywy zyskuje GM pozyskujacy Y].

 

 

 

14) powaznie kontuzjowany gracz z Top20 za gracza spoza Top150. Zarowno wg aktualnych rankingow jak i projekcji na sezon jedna strona oddaje 40+$ na srednich, ale co kluczowe ten lepszy ma powazna kontuzje - w momencie klepniecia wymiany jest podana informacja, ze planowana absencja potrwa 2 miesiace z 4 pozostalych do konca sezonu [czyli na totalach to wychodzi ~20$ roznicy]. GM sprzedajacy kontuzjowana gwiazde ma problem z rozegranymi meczami i napisal, ze dlatego ja oddaje, a kupujacy ma wolnego slota IL.

 

15) powaznie kontuzjowany gracz z Top40 za gracza spoza Top140.

Reszta jak wyzej tylko roznica na srednich jest rzedu 30+$, a na totalach 15$.

 

16) powaznie kontuzjowany gracz z Top50 za gracza spoza Top120.

Reszta jak wyzej tylko roznica na srednich jest rzedu 20+$, a na totalach 10$.

 

17) powaznie kontuzjowany gracz z Top60 za gracza spoza Top110.

Reszta jak wyzej tylko roznica na srednich jest rzedu 15+$, a na totalach 7-8$.

 

18) powaznie kontuzjowany gracz z Top70 za gracza spoza Top100.

Reszta jak wyzej tylko roznica na srednich jest rzedu 10+$, a na totalach 5$.

 

 

19) w pierwszym miesiacu sezonu gracz z Top20 dla 8 kategorii, ale spoza Top150 dla 9 [np Drummond w zeszlym sezonie bez/z FT%] za typowego zawodnika spoza Top150 dla 9 kategorii.

Czyli patrzac na wymiane z perspektywy 9 kategorii roznica wynosi 0$, ale dla 8 kategorii wynosi 40+$.

Obaj GMowie sa w strefie spadkowej i chca zmienic kierunek druzyny, ktore kategorie atakowac, a ktore odpuscic.

Trudno ocenic czy im sie to uda czy nie bo to glownie zalezy od dalszych zmian w skladzie.

 

20) gracz z Top20 dla 8 kategorii, ale spoza Top150 dla 9 za typowego zawodnika z Top100 dla 9 kategorii. Czyli patrzac na wymiane z perspektywy 9 kategorii roznica wynosi 10$ na korzysc pierwszego GMa, ale dla 8 kategorii wynosi 30+$ na korzysc drugiego.

 

21) gracz z Top20 dla 8 kategorii, ale spoza Top150 dla 9 za typowego zawodnika z Top55 dla 9 kategorii. Czyli patrzac na wymiane z perspektywy 9 kategorii roznica wynosi 20$ na korzysc pierwszego GMa], ale dla 8 kategorii wynosi 20+$ na korzysc drugiego.

 

22) gracz z Top20 dla 8 kategorii, ale spoza Top150 dla 9 za typowego zawodnika z Top35 dla 9 kategorii. Czyli patrzac na wymiane z perspektywy 9 kategorii roznica wynosi 30$ na korzysc pierwszego GMa, a dla 8 kategorii wynosi 10+$ [tzn na korzysc drugiego].

 

23) gracz z Top20 dla 8 kategorii, ale spoza Top150 dla 9 za typowego zawodnika z Top20 dla 9 kategorii. Czyli patrzac na wymiane z perspektywy 9 kategorii roznica wynosi 40$ na korzysc pierwszego GMa, ale dla 8 kategorii wynosi 0$.

 

 

24) wymiana w polowie marca gdzie jest sprzedawany zawodnik z Top20 z jedna mocna kategoria [np Ibaka 2014/15] za zawodnika spoza Top150, ktory akurat ta wybrana kategorie ma marna, wiec bez niej spokojnie lapie sie do Top150.

Pierwszy GM jest blisko awansu i ma overkill w tej jednej kategorii, wiec na pewno ja wygra nawet oddajac tego zawodnika i dlatego zdecydowal sie na taka nierowna wymiane. Czyli z punktu widzenia sredniej wartosci roznica jest rzedu 40$, ale ze wzgledu na uklad w tabeli i jak blisko/daleko jest w poszczegolnych kategoriach w punktach roto wymiana prawie na pewno oplaci sie obu stronom [drugiemu GMowi +8, a pierwszemu +2, a wlasnie tyle mu brakuje by awansowac].

 

25) wszystko jak wyzej tylko wstawic Top40 i Top140, roznice 30$, a szacowane zyski w punktach roto sa odpowiednio +6 i +3 [tzn ten drugi zyskuje wiecej].

 

26) wszystko jak wyzej tylko Top50 i Top120, roznica 20$, a szacowane zyski w punktach roto sa odpowiednio +4 i +4.

 

27) wszystko jak wyzej tylko Top60 i Top110, roznica 15$, a szacowane zyski w punktach roto sa odpowiednio +3 i +6 [tzn wiecej zyskuje ten pierwszy].

 

 

To byla czesc odnosnie wymian 1 za 1, a teraz garsc pytan rozwijajacych [odpowiedzi sa tylko TAK/NIE]:

 

28) czy polaczenie kilku w/w koncepcji jednoczesnie powinno zmieniac wielkosc roznicy gdzie wymiana staje sie wetowalna?

 

29) czy moze miec znaczenie dla Twojej decyzji o wetowaniu uzasadnienie podane przez obu uczestnikow wymiany dlaczego ja klepneli?

 

30) czy moze miec znaczenie dla Twojej decyzji o wetowaniu wymiany bronienie jej sensu przez innych GMow z tej ligi?

 

31) czy moze miec znaczenie dla Twojej decyzji o wetowaniu wymiany bronienie jej sensu przez GMow spoza ligi?

 

32) czy poparlbys wetowanie wymiany by zaoferowac jednej ze stron obiektywnie lepsza oferte?

 

33) czy wymiany 2 za 2 powinny miec takie same granice dla weta jak wymiany 1 za 1?

Edytowane przez wiLQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29) tak

30) tak

31) tak

32) nie!

 

Co do wcześniejszych kwestii - nic nie ustawiać, tylko myśleć i dać innym myśleć. Żadnego mądrego automatu na bazie rankingów nie wymyślisz wiLQ.

 

Wojenki będą, dopóki będą grać ludzie i radziłbym się niektórym z tym pogodzić. Idzie weto = próbuję zaoferować coś więcej, posłuchać argumentacji, wyjaśnić. Szczekaniem, obrażaniem itd. nic się nie załatwi. A czasem po prostu trzeba się pogodzić, że parę osób klika weto z zazdrości, ale takie jest ich prawo, dopóki mamy takie zasady.

 

To jest najważniejsza kwestia - nie ma żadnych zasad i opisu korzystania z weta. Weto jest i każdy gracz w lidze ma tylko 1 głos, który może użyć przy każdej wymianie, jak tylko chce.

 

Nie widzę tutaj problemu, choć mnie też wetowano wiele wymian, które wg mnie dałyby sporo obu drużynom zamieszanym w wymianę. Powodów weta może być tyle, ilu jest menadżerów w lidze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie było łatwo, ale zrobione ;) nawet jak zaznaczam a, to nie mam takiej pewności... 

1)a

2)a

3)b

4)b

5)c

6)a

7)b

8)c

9)a

10)a

11)b

12)b

13)c

14)b

15)b

16)c

17)c

18)c

19)a

20)c

21)c

22)c

23)c

24)b

25)b

26)c

27)c

 

Druga, ciekawsza część, z komentarzem ;)

 

28) tak - np. młody gracz w drużynie bez szans na play-offy, który jest poza top 150, może być graczem, który po ASG zacznie grać więcej (np. z tego co pamiętam D.Booker w zeszłym sezonie) za weterana top 50, który zamierza odpoczywać więcej przed play-offami; jak ocenić coś takiego?

 

29)tak

 

30)trudno powiedzieć, ale raczej tak; to zależy od ilości GM-ów, bo jak jest jeden to może to być dobry kumpel któregoś z wetujących, no i zależy od uzasadnienia ;)

 

31)trudno powiedzieć, ale raczej tak; tak samo jak wyżej

 

32)nie, to jest po prostu dbanie o własny interes i o własny wynik

 

33)trudno powiedzieć (wymiana top20+spoza top 150 za top 40+top 50, nie wiem jak to zapisać jako 1 za 1) - proszę o rozwinięcie myśli ;)

 

Podsumowanie: nie jestem zwolennikiem używania weta, bo uważam, że ktoś, kto popełni błąd, musi się nauczyć z niego, a liga nie powinna go tak bronić, jednak jest jakaś granica, czy to nie są przypadkiem koledzy i jeden drugiemu nie pomaga... to jest ten dylemat... chciałbym by było wiadomo, kto daje weto, bo zazwyczaj takie osoby nie uzasadniają swojej opinii. Jak by tak było, może by się zdążyli zastanowić zanim bezmyślnie wcisną guzik. Należy pamiętać, że jeżeli dwie osoby uważają wymianę za ok, to dlaczego inni mają psuć im zabawę? Bo widzą, że mogą dać lepszą ofertę dla "poszkodowanej" strony? To właśnie wchodzimy na grunt wolności... skoro taka osoba zaakceptowała ofertę, do czego ma prawo, to dlaczego zabierać jej i tej drugiej stronie ich wyboru. Może mimo wszystko warto znieść to weto? Ja bym bardziej dyskusję w tę stronę skierował ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilq, nie odkryję Ameryki, jeśli napiszę, że moja wypowiedź w LM już ostatecznie zadecydowała o naskrobaniu tego posta już teraz ;)

 

Chciałem odpowiadać na wszystko, ale to nie ma sensu... wszystko zależy od indywidualnych przypadków, czasami np. na 14 odpowiedź byłaby a, a czasami c. Podobnie i dalej - zależy od tego, czy potencjalnego Drummonda bierze osoba tankująca wolne, mająca nadmiar % wolnych, czy mająca np. 10 pkt roto z możliwością spadku na 3. Nie ma jednej jednoznacznej odpowiedzi na niektóre z tych tez. Owszem, na niektóre mogę odpowiedzieć jednoznacznie - ale nie jest ich wiele. Poza tym takie deklaracje grożą tym, że ktoś przypomni w konkretnej wymianie, że dany GM wetował, a tu jest sytuacja zbliżona do punktu takiego i takiego, na które ten GM odpowiedział b lub c. Nie chcę takich sytuacji choć sam staram się jak najrzadziej wetować wymiany, a już zostałem oskarżony o to, że wetuję/nie wetuję zależnie od tego, co mi się bardziej uśmiecha. Ot, chichot losu. Na szczęście na opinie podobnych frustratów mam wyjebane.

 

Odpowiem tylko na dalsze:

 

28. tu też funkcjonuję w warunkach niepewności, nie wiem jakich koncepcji, jakie interesy by mieli obaj GM-owie. Ale w niektórych sytuacjach - czemu nie. Ale zależy od wymiany.

29. Heh, no nie zawsze. Ale czasem uzasadnienia warto poczytać - pod warunkiem, że GM-owie piszą rozsądnie, a nie opowiadają bajki. Ale nie mówię - rozsądne uzasadnienia trafiają do mnie, w końcu ja, wetując, nie znam strategii, jaką kto chce się kierować. Ale jak już ktoś mówi o "planach", "nadziejach" to już znaczy, że na siłę chce bronić własnej wymiany. Odróżniam konkretne argumenty od marzeń ściętej głowy.

30. Bronienie wymiany jest ściśle związane z uzasadnieniem. Choć z tą różnicą, że to pierwsze jest już w dużej mierze powiązane z pobożnymi życzeniami. A te do mnie nie trafiają. Ale jeśli ktoś racjonalnie wybroni, poczytam.

31. Tu już zdecydowanie NIE niezależnie od sytuacji. GM-owie spoza ligi mają w dużej mierze wyjebane na wymianę, ich to nie dotyczy, wejdą, napiszą, odbębnią, a radzić sobie musi uczestnik ligi.

32. Nie - bo to jest prywata.

33. Raczej nie, bo uwarunkowania się zmieniają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro juz poswiecilem czas to chociaz sie podziele wnioskami do jakich doszedlem przy tworzeniu pytan.

Bo co prawda temat okazal sie niewypalem, ale przynajmniej dowiedzialem sie wiecej o swoim podejsciu do weta i procesie podejmowania decyzji co sie pod nie kwalifikuje w mojej opinii.

 

Na pewno pierwsza rzecza jaka sprawdzam jest ranking zawodnikow [aktualny ninjy i projekcje wlasne, uwzgledniajac zdrowie i tankowanie gdzie trzeba], wiec jesli tam z grubsza sie zgadza puszczalbym kazda wymiane.

Gdy pojawiaja sie watpliwosci innych na forum lub jest jakas wieksza dysproprocja zaczynam sprawdzac nastepne czynniki szukajac wyjasnienia tzn tabela, kategorie itp. Gdy znajduje taki powod tez bym puszczal. Dopiero wtedy gdy jest dysproporcja i nie bardzo widac motyw robie sie podejrzliwy i zaczynam zwykle sledztwo.

 

Ogolnie rzecz biorac u mnie wyszlo tak, ze stosujac IMO obiektywniejsza perspektywe dla danej sytuacji ponizej 15$ wybieralem regularnie c), gdzies w okolicach 20$ zwykle lagodnialem przechodzac na b ), a zaznaczalem a) tylko przy 30-40+$ zysku dla jednej strony. Bo to podchodzi pod klasyczna definicje "gwiazda za scruba", z ktora sie zgadzam.

 

Jesli to ze mnie czyni jakiegos nietypowego ranking-freaka to trudno, jakos to przezyje bo generalnie jestem zadowolony z dzialania tego algorytmu w moich wymianach, wiec nie widze powodu by to zmieniac ;-)

Choc sie dowiedzialem, ze to moze byc jedno ze zrodel frustracji wobec wet wsrod osob, ktore zupelnie nie podzielaja tego punktu widzenia.

 

A na koniec garsc luznych wnioskow:

- im wieksza niepewnosc wobec produkcji zawodnikow [patrz mlodzi czy zlamasy] tym wieksza powinna byc roznica w wartosci by stala sie wetowalna. Nie wetowalem zeszlorocznego Kristaps za Aldridge'a, ale pozostanie to bolesna lekcja bo sie wtedy z tym zgadzalem. Na pewno nie bedzie to ostatnia tego typu [moze z Embiidem cos podobnego sie znajdzie?], ale mam nadzieje, ze wiecej tego bledu nie popelnie.

 

- im widac wieksza motywacje ze wzgledu na potrzeby w pozycjach/kategoriach tym wieksza bym dopuszczal roznice.

Jak nie mozna oczekiwac cen premium gdy ktos czegos desperacko potrzebuje to kiedy mozna?

 

- na poczatku sezonu wazniejsze sa dla mnie projekcje, a nie aktualna produkcja. Im dalej w sezon tym bardziej to drugie nabiera na znaczeniu kosztem tego pierwszego.

 

- sytuacje sell-high/buy-low wg mnie NIE powinny byc wetowane gdy wartosc wg projekcji z grubsza sie zgadza, zwlaszcza na poczatku sezonu. Jak ktos sie nabiera na podstawowe koncepcje to wlasnie odrabia pierwsza prace domowa i to nie powinno byc przedszkole by nakladac na wszystko plastry.

 

- odnosnie pytan tak/nie to wg mnie powinno sie uwzgledniac opinie innych, ale zauwazylem, ze wiekszosc tego nie robi. Najbardziej mnie razi gdy OBAJ uczestnicy bronia wymiany, a ta jest i tak zawetowana. Dla mnie to jakies pomieszanie priorytetow.

 

Ufff, sie jak zwykle rozpisalem i o ile nie wykorzystacie tego watku do czegos to go zamkne za pare dni ;-)

Bo generalnie jestem zadowolony z tego, ze mamy juz jakis plan na wrzesien nawet jesli nie wiem co z tego wyjdzie.

Edytowane przez wiLQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.