Skocz do zawartości

BIG3


Reikai

Rekomendowane odpowiedzi

z tego samego powodu, dla ktorego na przestrzeni wielu lat, zmniejszono zegar do 24 sekund w koszykowce tradycyjnej

 

w zamysle, podobnie jak siatkowka plazowa,

3x3 ma byc szybkie, intensywne, nastawione na ofensywe i widowiskowe zagrania

stad uzywanie mniejszej pilki (wieksza skutecznosc,  lepsza kontrola)

12 sec, ktore daje mase akcji ofensywnych w 10 minutowym meczu

stad limity przewinien (2 ft po 6 faulu, 2ft+pilka z boku od 10 przewinienia), majace na celu wyeliminowanie brutalnosci

 

nie twierdze, ze to wszystko jest idealne, shot clock moglby spokojnie miec 16 sekund

ale fakt faktem, ze sporo turniejow w zyciu zagralem i na olimpiadzie ciezko byloby sprzedac koszykowke 3x3, w ktorej akcje trwalyby 24sekundy, co skutkowaloby dlugim kozlowaniem i czasem na upchniecie sie wielkim gosciom pod koszem, co byloby nudne.

z tymi karami, przede wszyskim za 10 faul, to tez przesada i to zabija czesto wynik (w 1 akcji mozna zaliczyc 4 punkty i miec pilke z boku. faul przy 3 +2ft + pilka z boku) dlatego oplaca sie grac intensywnie, na kontakcie i wymuszac faule.

 

idealnie nie jest ale patrzac na to, jak rozrasta sie na swiecie 3x3, ile jest turniejow i jak to wszystko zaczyna wygladac, udalo sie stworzyc odmiane koszykowki, ktorej zasady gry sa w miare logiczne i idace z duchem gry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bede obserwowal i zycze powodzenia, ale poki co nie podoba mi sie. Co nie zmienia faktu, ze przepisy moga sie jeszcze mocno zmienic, i za pare lat moze to wygladac inaczej niz wyglada.

 

Ale np sama dysproporcja miedzy 3pt & 2pt [2:1] shot w Fiba 3on3 jest bardzo kiepska i sprawia, ze odpalaja na pale te 3pt rzuty. 

Shotclock, 24 to absolutnie przesada, ale 12 to zwyczajnie za malo. Jeszcze gdyby bylo 12 od rozpoczecia akcji za lukiem to ok, ale doliczanie do tego czasu na wyjscie - przegiecie. I zamiast skillu koszykarskiego faktycznie czesto niesamowite znaczenie moze miec wydolnosc. IMHO nie tedy droga.

Mecz jest tez strasznie krotki / do malej ilosci punktow, wiec znowu, 2-3 celne trojki i po meczu.  Ale moge mylic przepisy czy cos, bo zadnego meczu, ani big3 ani fiba 3x3 nie obejrzalem od poczatku do konca :smile:

 

siatkowka plazowa to akurat zupelnie inny sport niz siatkowka halowa, roznia sie sporo bardziej niz basket 5 vs basket 3. Choc rozumiem ze idea moze komus na poczatku wydawac sie podobna jak basket 5 vs basket 3

Edytowane przez rw30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego samego powodu, dla ktorego na przestrzeni wielu lat, zmniejszono zegar do 24 sekund w koszykowce tradycyjnej

 

w zamysle, podobnie jak siatkowka plazowa,

3x3 ma byc szybkie, intensywne, nastawione na ofensywe i widowiskowe zagrania

stad uzywanie mniejszej pilki (wieksza skutecznosc,  lepsza kontrola)

12 sec, ktore daje mase akcji ofensywnych w 10 minutowym meczu

 

Przede wszystkim nie ma konieczności przebiegnięcia 2/3 parkietu, by móc atakować, a wystarczy jedno dobre podanie i oddanie.. Tym bardziej, że jak obserwuję ten sport to często jest 1-2 grajków co biega w ekipie, a ten 3 to często tylko kręci się non stop w okolicach trumny. Te 12 sekund jest też po to, by unikać izolacji, zwłaszcza w poście, bo przy 16 już byliby tacy, co pchaliby dupska jak Barkley do kosza, a tak to nie ma czasu i trzeba szybciej kombinować. Dla widowiska 12 sekund to dobry przepis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Tym bardziej, że jak obserwuję ten sport to często jest 1-2 grajków co biega w ekipie, a ten 3 to często tylko kręci się non stop w okolicach trumny. .

 

Przy punktacji 1+2 chyba jedyny sensowny gameplan to jeden mobilny rebounder/shotblocker + 2 typów do walenia za 3 2 ile się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

btw ktos wie co sie stalo z Iversonem na big3 ze w ogole postanowili tego nie pokazac? Zataczal sie juz przy wyjsciu z szatni na rozgrzewke czy jak ? 

Spokojnie.,Nic się z Iversonem nie stało.,Mimo kalendarzowych 42 lat,Iverson ma ciało 75-cio latka.,W sumie zagrał przez 9 minut, chociaż zaplanował grać przez 2 minuty, to kiedy usiadł publika zaczęła skandować: "We Want Allen" i został zmuszony wyjść znowu na parkiet.,Przy całym szacunku dla jego talentu i legacy ,występ Iversona wyglądał żałośnie.,Próbował 6 razy trafić do kosza z czystych pozycji gdyż nawet gracze z przeciwnej drużyny go nie bronili, tylko usuwali się robiąc mu miejsce do oddania rzutu.Zamiast biegać po parkiecie  przemieszczał się dostojnie, powoli powłócząc przy tym nogami.Mecz jego zespołu był niezły,nawet Sweetney zagrał dobrze pomimo ogromnej wagi.,Podobno jak Sweetney biegał po parkiecie to tak się trzęsło na Times Plaza ,że w zegar na One Hanson się przestawił.,Nie pokazali w TV meczu, gdyż Iverson jest główną atrakcją i nie chcą żeby za tydzień w Charlotte była pusta hala.,Trzeba także przyznać Iversonowi pomimo tego ,że rozczarował formą to poświecił dużo czasu i energii swoim fanom .,Przez ponad godzinę podpisywał dzieciakom gadżety i pozował do selfies., 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja jeszcze tylko dopowiem, jak wyglada sytuacja z faulami

 

nie ma przewinien indywidualnych

6 to limit fauli zespolu

7,8,9 faul oznacza 2 ft dla rywali

10 i kazdy nastepny oznacza 2ft i pilke z boku

przy czym sedziowie nie gwizdza apteki jak w 5x5, tutaj raczej daje sie grac i to sedziowanie jest troche inne, przynajmniej takie sa wytyczne

 

pilka jest mniejsza ale wazy tyle samo co 7.

moja reakcja na 1 turnieju byla mniej wiecej podobna do waszej ale dzis nie wyobrazam juz sobie grania inna pilka i wg innych zasad.

 

chytruz, sensowny game plan to 3 gosci potrafiacych trafic trojke,

choc przypominam, ze grajkow jest 4. i rezerwowy nie jest tu po to by wejsc, jak ktos sie zmeczy. najlepsze zespoly rotuja sie co minute, w ten sposob kazdy jest 3/4 minuty na boisku i ma przerwe to pozwala na jeszcze wieksza intensywnosc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezuuu, co za krap. Jak to przetrwa więcej niż kolejne 2 miesiące to ja nie wiem. Dawno się tak nie wynudziłem i jednocześnie nie ośmiałem. Przecież kurna w klasach integracyjnych na wfie jest wyższy poziom.

Edytowane przez Luki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezuuu, co za krap. Jak to przetrwa więcej niż kolejne 2 miesiące to ja nie wiem. Dawno się tak nie wynudziłem i jednocześnie nie ośmiałem. Przecież kurna w klasach integracyjnych na wfie jest wyższy poziom.

 

Ale po czym wnioskujesz, że poziom jest niski? Rashard Lewis jeszcze w 2014 grał w finałach NBA, a Rasual Butler w 2015/16 był w składzie Spurs, a wcale nie jest takim wymiataczem w Big 3.

 

Obejrzałem wszystkie mecze z Charlotte i dla mnie ten turniej jest spoko podczas przerwy od NBA i ogląda mi się lepiej takie lekkie i krótkie spotkania od Summer League. 

 

Z tego wszystkiego jednak mam największe uznanie dla Vince'a Cartera, kiedy patrzę na dwa lata starszego od niego Iversona czy dwa lata młodszego Larry'ego Hughesa, który nie jest w stanie zrobić wsada na pusty kosz. Patrząc na tych wszystkich w ogóle graczy w Big 3 to jednak VC jest atletycznym monstrum, bo tutaj większość niższych graczy ma problemy z jakimkolwiek wsadem, a Carter do dzisiaj robi i robi to chociażby nad chyba najlepiej obecnie blokującym w NBA zawodnikiem - Rudym Gobertem. Tutaj pewnie byłby największym wymiatczem, gdyby zagrał, a gdzieś 50% lub nawet więcej grajków jest od niego na tym turnieju młodsza.

 

A jak ktoś nie oglądał jeszcze meczów, to polecam ten z drużyną Billupsa (Killer 3s), bo on najbardziej kuma o co tu chodzi - gra najbardziej efektownie ze wszystkich, a dodatkowo efektywnie. Za to Iverson od po skończeniu 35. roku życia nie powinien dotykać piłki do koszykówki, bo to już tylko profanacja. Już w Turcji w Besiktasie Mire Chatman wyglądał przy nim dwa razy lepiej, a tutaj też jest tylko największym cancerem obok Scalabrine'a ze wszystkich grajków.

Edytowane przez Wyparlo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem highlighty z drugiego tygodnia i skapnąłem się, że Bibby pousuwał sobie tatuaże. Ciekawostka.

 

Mobley z siwą brodą, lol.

 

Ciężko powiedzieć kto tu jest mocny - chyba ten team z Bibbym. Team z S-Jaxem i Billupsem też mógłby być, gdyby pod koszem miał kogoś innego niż Reggie Evans.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mobley z siwą brodą, lol.

 

Ciężko powiedzieć kto tu jest mocny - chyba ten team z Bibbym. Team z S-Jaxem i Billupsem też mógłby być, gdyby pod koszem miał kogoś innego niż Reggie Evans.

 

No, Mobley najbardziej zaskakuję wyglądem i najbardziej się zestarzał z całego grona:) Chociaż Billups strzygąc się na łyso i bez zarostu za 10 lat pewnie będzie wyglądał tak samo.

 

Dla mnie najmocniejszy jest team Billupsa i na "Szczura Evansa" nie narzekałbym, bo z Billupsem i S-Jaxem tworzą "Death Lineup" w turnieju Big 3. Ostatni mecz jednak udupili, bo Szczur Evans usiadł na ławce, a Cook to miękka faja, która tylko wali za trzy. Szczur daję mocarną zbiórkę, hustle i obronę. Larry Hughes natomiast jest bez formy i chociaż nie zmienił swoich gabarytów od zakończenia kariery i nie ma nadwagi, to gra słabo. 

 

Po turnieju widać, że chyba były jakieś castingi, bo jednak wszyscy są dobrze przygotowani i nie mają nadwagi (wyjątek Sweetney, ale to pewnie dla jaj). Gwiazdy, które się źle prowadzą i nie trenują/nie grają już w kosza (Iverson, Kenyon) nawet w niby śmiesznej lidze są wypluci i nic tutaj nie znaczą i taki Owens (gra w drużynie Iversona) wygląda trzy raz lepiej od Iversona.

 

Jeszcze z ciekawości zobaczyłem, kto jest starszy od Sir Vince'a Cartera: Ghost Ballers (nikt, wszyscy młodsi od Cartera). 3's Company (Iverson (1975), Ruben Patterson (1975). Tri-State (Bonzi Wells (1976), Lee Nailon (1975), Mike James (1975). Ball Hogs (nikt). Killer 3s (Billups (1976). Power (Cuttino Mobley (1974), Jerome Williams (1973), Moochie Norris (1973). 3 Headed Monster (Mahmoud Abdul-Rauf (1969). Trilogy (nikt).

 

Na 41 graczy tylko 10 jest starszych od Vince'a Cartera. Teraz patrzyłem z ciekawości te roczniki i większość tych małych znanych grajków jeszcze w tym sezonie albo tamtym grało zawodowo w Argentynie, Wenezueli, Meksyku, Libanie. Nawet Sweetney dalej gra zawodowo i zakończył w tym roku sezon w barwach Urunday Univerisitario z Urugwaju.

Edytowane przez Wyparlo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Po turnieju widać, że chyba były jakieś castingi, bo jednak wszyscy są dobrze przygotowani i nie mają nadwagi (wyjątek Sweetney, ale to pewnie dla jaj).

 

Sweetney jeszcze niedawno miał dużo większą nadwagę niż teraz i też grał po jakichś portorykach, więc dla niego to normalka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liga Big3 może być atrakcyjna jeżeli fani zainteresowani grą będą mogli zobaczyć wydarzenie na żywo, bez konieczności kupna biletów. Gdy transmisje są odtwarzane z  taśmy w poniedziałek, wyniki są już znane i wydarzenie jest mało atrakcyjne dla kibiców. Liga musi  zmienić długość , lub liczbę meczów ., Bez transmisji telewizyjnych liga umrze z braku zainteresowania i kasy z reklam.

 

Już teraz liga poprawiła reguły, skracając mecze do 50, zamiast wcześniejszych 60 pts.,W debiucie ligi na Brooklynie tydzień temu, impreza trwała ponad 5 ½ godziny, wydarzenie w Charlotte było krótsze i trwało przez trzy i pół godziny. Jeżeli chodzi o poziom graczy to także ma wpływ na długość imprezy.,Jeżeli Ice Cube da rade zaangażować więcej gwiazd ,lepszych graczy,w lepszej formie,świeżo po zakończeniu kariery w NBA ,.to wtedy mecze będą atrakcyjniejsze,krótsze i grane w szybszym tempie.,Ale żeby zatrudnić gwiazdy takie jak Pierce,Garnet ,Kobe(pierwsi dwaj podobno są zainteresowani) to Ice C. musi położyć na stole konkretną gotówkę.,Póki co to zawodnicy grają bez kontraktów,podział finansów ma być po zakończeniu i podsumowaniu rozgrywek.,Dlatego w tym sezonie przeważają gracze z małymi nazwiskami ,ewentualnie całkowicie spłukani, gotowi wyjść na parkiet za każde  pieniądze.,

Edytowane przez mayor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.