Skocz do zawartości

Projekcje statystyk na 2018/19 - dyskusje


wiLQ

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

co Woo tu pięknie wykłada

Nic odkrywczego tu nie ma, ja bym wolał aby nasz "nowy" kolega zrobił profesjonalna projekcje dla GSW na przyszły sezon i pochwalił się nimi tutaj. Prosiłbym aby cała analiza uwzględniała prognozę statystyk całej ekipy, zarówno w kontekście:

- zmieniającego się roostera (z uwzględnieniem okresu pre i post DMC)

- zmieniającej się ligi (w tym ilości i rodzajów rzutów, pace, taktyki itd.)

- ilości touches, pace ekipy czy ORTg

- podziale ilosci meczów rozegranych, FGA, FTAr, 3PAr, MPG, USG%, itd.

- uwzględnieniu kontuzji, ilości OT, kalendarza, prognozy W-L

- odniesieniu indywidualnych statystyk do w/w poprzez m.in. adv stats, per36 czy per100poss i stosunek do poprzednich sezonów.

Oczywiście nie oczekuje abyś teraz tworzył specjalny arkusz z jakimiś regułami czy algorytmami, ale żeby przy określaniu poziomów poszczególnych statystyk odnieść się do w/w, tak jak to zrobiłeś Wooden chociażby w elemencie ilości celnych trójek Klaya.

Wtedy mając pełen obraz to będzie merytoryczna dyskusja o value Klaya na tle ligi i jego miejscu, a nie trochę jałowa o 1 stacie i do tego 3 miejscu po przecinku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic odkrywczego tu nie ma, ja bym wolał aby nasz "nowy" kolega zrobił profesjonalna projekcje dla GSW na przyszły sezon i pochwalił się nimi tutaj. Prosiłbym aby cała analiza uwzględniała prognozę statystyk całej ekipy, zarówno w kontekście:

- zmieniającego się roostera (z uwzględnieniem okresu pre i post DMC)

- zmieniającej się ligi (w tym ilości i rodzajów rzutów, pace, taktyki itd.)

- ilości touches, pace ekipy czy ORTg

- podziale ilosci meczów rozegranych, FGA, FTAr, 3PAr, MPG, USG%, itd.

- uwzględnieniu kontuzji, ilości OT, kalendarza, prognozy W-L

- odniesieniu indywidualnych statystyk do w/w poprzez m.in. adv stats, per36 czy per100poss i stosunek do poprzednich sezonów.

Oczywiście nie oczekuje abyś teraz tworzył specjalny arkusz z jakimiś regułami czy algorytmami, ale żeby przy określaniu poziomów poszczególnych statystyk odnieść się do w/w, tak jak to zrobiłeś Wooden chociażby w elemencie ilości celnych trójek Klaya.

Wtedy mając pełen obraz to będzie merytoryczna dyskusja o value Klaya na tle ligi i jego miejscu, a nie trochę jałowa o 1 stacie i do tego 3 miejscu po przecinku...

Ok. Widzę, że wiesz jak się robi projekcje. Gratuluję.

Płacisz tysiąc za zespół i zrobię dla Ciebie tyle drużyn ile tylko zechcesz :)

W przeciwnym wypadku po co miałbym sobie zawracać tym dupę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo Moe grał inaczej w sezonie 16/17, jak mówię, chodzi mi o jego breakout jako gracza. CJowi spadły wtedy wszystkie statystyki względem całego sezonu, poza asystami i blokami. Jeśli to był tylko cold streak - super.

Jaki breakout Harklessa? Piszesz o tych 55% za 3 i 59% z gry, ktore mial po ASW?

 

Generalnie przy CJu nie będę mocno walczył, jego poprawa względem innych graczy z Top50 wydaje mi się mało prawdopodobna, ale jest na nią więcej argumentów niż na Klaya i tu, poza spadkiem wartości jego trójek, do czego już się odnosiłeś, więcej rzeczy jest subiektywnych i wynikających z indywidualnej interpretacji. W jego przypadku bardziej ciekawił mniej Twój tok myślenia niż możliwość skrytykowania Twojej koncepcji.

To mam nadzieje, ze wyjasnilem ;-)

 

Nie zawsze lubię zaawansowane staty - tutaj używam najprostszego możliwego przelicznika. Ilość oddanych rzutów / trójki trafione (a nie oddane).

Hmmmm, w ten sposob zmiana w skutecznosci trafiania Ci zaburza kalkulacje, nie?

 

Ponieważ beatwriterzy Oklahomy których opinii słuchałem w różnych podcastach twierdzą, że w tym momencie swojej kariery 2Pat to gracz na maks 20 mpg. To oznacza bardzo dużo wolnych minut na PF, których nie może wziąć łatający dziury w całej rotacji George, a które mogą pójść do graczy zabijających wartość Adamsa.

Tzn kogo wliczasz w ta grupe poza Grantem?

Te wysluchane zalozenia wcale nie musza prowadzic do tego wniosku [przez rozklad zawodnikow w skladzie].

Maja tlok wsrod niskich i plytko wsrod wysokich co dla mnie sugeruje duzo minut George'a na PF.

 

Ale mam proste, banalnie proste rozwiązanie. Skoro mówisz że piszę dyrdymały i daję "jakieś" statystyki, załóżmy się:

Twierdzę że średnia ilość trójek na mecz dla top120 rankingu 9cat roto w tym sezonie nie tylko będzie wyższa od projekcji Wilqa ale też od średniej dla tych samych parametrów w zeszłym sezonie.

Akurat ten drugi warunek sie dubluje z pierwszym skoro to co roku idzie w gore [i tak tez zakladaja moje projekcje].

 

Wchodzę w to. Niech będzie 500 PLN.

I użyjemy średniej z rankingów BBM, FBN i kogoś trzeciego kogo możesz wybrać.

Średnia arytmetyczna z rankingu na średnich, 9-cat, 12x10.

Abyś wygrał - średnia 2018/19 musi być wyższa zarówno niż projekcja wiLQ'a jak i średnia zeszłoroczna. :smile:

Woow. Ostro pojechaliscie... zwlaszcza, ze IMO zalozyliscie sie o wynik rzutu moneta ;-)

Bo chyba umknal Wam jeden wazny szczegol w tym zakladzie - zmienia sie sklad Top120! Czyli spadek/wzrost trojek w tej grupie wcale nie musi miec zwiazku ze spadkiem/wzrostem w lidze, ot np wiecej beztrojkowych wysokich sie zalapalo do czolowki.

 

Powiem wiecej, po co mieszac 8 innych kategorii gdy dyskusja dotyczy tylko jednej?

Przyjeliscie takie parametry zakladu, ze Wooden moze miec racje i go przegrac [lub vice versa] ;-)

Edytowane przez wiLQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki breakout Harklessa? Piszesz o tych 55% za 3 i 59% z gry, ktore mial po ASW? 

Też o to. Skuteczność trójek to oczywiście outlier, ale Moe grający na 53+% FG to jest możliwa long term opcja

Hmmmm, w ten sposob zmiana w skutecznosci trafiania Ci zaburza kalkulacje, nie?

Oczywiście, że tak. Ale w przypadku graczy o stałej roli i stałych umiejętnościach trendy w tym zakresie są z reguły stałe. Używam tego czasem na potrzeby własnych projekcji i o ile gracz nie zaliczy breakoutu w skuteczności, ta prosta statystyka pozwala często przewidzieć ilość trójek gracza.

 

Tzn kogo wliczasz w ta grupe poza Grantem?

Te wysluchane zalozenia wcale nie musza prowadzic do tego wniosku [przez rozklad zawodnikow w skladzie].

Maja tlok wsrod niskich i plytko wsrod wysokich co dla mnie sugeruje duzo minut George'a na PF.

Jeszcze Noel. IMO min 85% minut na pozycjach 4-5 Thunder zgarnie czwórka Adams, Noel, Grant, Patterson. Problem z przesunięciem George'a jest taki, że w Oklahomie wcale nie mają kłopotu urodzaju na obwodzie - mają dużo graczy, ale zdecydowana większość z nich jest słaba i niesprawdzona w dużych minutach w NBA.

 

Akurat ten drugi warunek sie dubluje z pierwszym skoro to co roku idzie w gore [i tak tez zakladaja moje projekcje].

Dubluje się - ale dla Top120 masz mniejszą średnią trójek niż dla podobnej próby rok temu. - Chodziło mi o to, że nie tylko będzie wyższa od Twojej projekcji, ale też od zeszłego sezonu. Chciałem podbić warunki zakładu, żeby dzieci na pewno skorzystały na naszej sprzeczce, chętnie wybiorę na co wpłaci Leszczur :)

 

Woow. Ostro pojechaliscie... zwlaszcza, ze IMO zalozyliscie sie o wynik rzutu moneta ;-)

Bo chyba umknal Wam jeden wazny szczegol w tym zakladzie - zmienia sie sklad Top120! Czyli spadek/wzrost trojek w tej grupie wcale nie musi miec zwiazku ze spadkiem/wzrostem w lidze, ot np wiecej beztrojkowych wysokich sie zalapalo do czolowki.

Powiem wiecej, po co mieszac 8 innych kategorii gdy dyskusja dotyczy tylko jednej?

Przyjeliscie takie parametry zakladu, ze Wooden moze miec racje i go przegrac [lub vice versa] ;-)

Dla mnie trend w tej grupie jest stały, niezależnie od jej składu, też przez to, że duże ilości trójek ciągle są parametrem zawyżającym wartość graczy - dzięki temu tacy ludzie jak Allen Crabbe się w niej zmieścili rok temu. Do tej pory szybciej rosną trójki w tej grupie niż średnia ligowa. To jednak też jedyny element mojej niepewności w tym zakładzie, jestem pewien dużego wzrostu średniej trójek dla ligi, ale w którymś momencie wzrost tej średniej będzie tak duży, że zmniejszy wartość snajperów, których 3 jest kluczowym elementem wyceny, przez co wypadną z top120. Stawiam, że to się jeszcze nie wydarzy w tym roku i dlatego mamy zakład. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Ok. Widzę, że wiesz jak się robi projekcje. Gratuluję.

Płacisz tysiąc za zespół i zrobię dla Ciebie tyle drużyn ile tylko zechcesz :)

W przeciwnym wypadku po co miałbym sobie zawracać tym dupę?

No i tyle w temacie merytorycznej dyskusji... Patrząc na Twoje podejście to te projekcje nawet 1000 rupii indonezyjskich nie byłyby warte - chyba tylko po to, żeby przeciwnikom w roto je podrzucać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wysluchane zalozenia wcale nie musza prowadzic do tego wniosku [przez rozklad zawodnikow w skladzie].

Maja tlok wsrod niskich i plytko wsrod wysokich co dla mnie sugeruje duzo minut George'a na PF.

PG strasznie nie lubi grać na PF i publicznie o tym mówił. AFAIR w zeszłym sezonie praktycznie tam nie grał.

Niby teraz nie ma Melo, ale ja też bym się nie spodziewał, żeby grał tam dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tyle w temacie merytorycznej dyskusji... Patrząc na Twoje podejście to te projekcje nawet 1000 rupii indonezyjskich nie byłyby warte - chyba tylko po to, żeby przeciwnikom w roto je podrzucać :smile:

Jeśli dla Ciebie merytoryczna dyskusja to jest zlecanie ludziom pracy zajmującej dzień-dwa wedle swojego widzimisie, to na tym właśnie ją skończyliśmy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic odkrywczego tu nie ma, ja bym wolał aby nasz "nowy" kolega zrobił profesjonalna projekcje dla GSW na przyszły sezon i pochwalił się nimi tutaj. Prosiłbym aby cała analiza uwzględniała prognozę statystyk całej ekipy, zarówno w kontekście:

- zmieniającego się roostera (z uwzględnieniem okresu pre i post DMC)

- zmieniającej się ligi (w tym ilości i rodzajów rzutów, pace, taktyki itd.)

- ilości touches, pace ekipy czy ORTg

- podziale ilosci meczów rozegranych, FGA, FTAr, 3PAr, MPG, USG%, itd.

- uwzględnieniu kontuzji, ilości OT, kalendarza, prognozy W-L

- odniesieniu indywidualnych statystyk do w/w poprzez m.in. adv stats, per36 czy per100poss i stosunek do poprzednich sezonów.

To możesz danny zrobić najpierw swoje projekcje i pokazać że można jak się chce.

Bo tak to trochę wygląda jakbyś się popisywał i chciał jak w korpo zarzucić kolegę robotą "na wczoraj"

która potem będzie nikomu niepotrzebna ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dla Ciebie merytoryczna dyskusja to jest zlecanie ludziom pracy zajmującej dzień-dwa wedle swojego widzimisie, to na tym właśnie ją skończyliśmy :)
Ty swoim widzimisię "krytykujesz" wielotygodniową prace kilku osób, dając jako "argumenty" stosunek pozycji (opartej o indywidualne staty) jednego zawodnika w jednej ekipie do innego zawodnika w drugiej ekipie, dodając zmiany zachodzące w lidze, a ani razu nie odnosisz się do stricte metodologii tworzenia takich rankingów, których chyba nie rozumiesz.

 

Więc jak zrobisz to choć dla jednej ekipy, to zrozumiesz o czym piszę ja czy wiLQ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To możesz danny zrobić najpierw swoje projekcje i pokazać że można jak się chce.

Bo tak to trochę wygląda jakbyś się popisywał i chciał jak w korpo zarzucić kolegę robotą "na wczoraj"

która potem będzie nikomu niepotrzebna ;)

marcos tu chodzi tylko o to, żeby niektórzy rozumieli o czym piszą. Nie ma znaczenia kto u kogo będzie na jakim miejscu w rankingu, bo to każdego indywidualna prognoza, ale ważne aby była zrobiona wg określonej metodologii.

Jak widzę, że ktoś tego nie rozumie i daje nawet ciekawe argumenty, ale nie do przedmiotu pierwotnej dyskusji, to reaguję - natomiast Ty pisząc tego typu posta tylko przyczyniasz się do dalszego tkwienia w niewiedzy niektórych osób i poniekąd promowania trollingu merytorycznego tematu.

 

Osobiście podziwiam wiLQ, że na forum podjął dyskusje - bo właśnie takich dyskusji jak L'e - Woo się obawiałem, o czym zresztą mu pisałem.

 

Natomiast co do "zadania" które to ma wyjąć kilka dni... :) Bez przesady, ta nasza narodowa przywara do wyolbrzymiania pracy do granic absurdu jest porażająca. Normalnie jakbym swoim biednych pracowników słyszał, że on to się z niczym nie wyrabia, a kiedy nie podejdę do biurka to Facebook odpalony albo inne SM.

 

Wszystko ma na tacy, wystarczy, że zrobi filtr po drużynie, ściągnie projekcje Ninja na xls, zrobi korekte tego co pisze na forum, sprawdzi sumowania pozycji dla całej ekipy (co by minuty czy FGA kosmiczne nie wyszły) i z powrotem zassie do ninja żeby algorytm przeliczył pozycję po korektach a nam powie co i dlaczego zrobił oraz jak efekt to dało. Max. 1-2h roboty, więc nie przesadzajmy - grając w fantasy i tak będzie nad tym myślał, a przynajmniej merytorycznie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ani razu nie odnosisz się do stricte metodologii tworzenia takich rankingów, których chyba nie rozumiesz.

 

Wooden akurat rozumie to dużo lepiej niż Ty;)

 

Ja z kolei też miałem kilka zarzutów do Wilqa odnośnie typowania przeciwko trendowi ( np. Top 10 draftu 2017 ; z simmonsem w miejsce fultza; wedlug tych projekcji zaliczy gorsze statystyki niz sezon wczesniej co nie zdarzylo sie nigdy) ale kiedy sie argumentuje statystyki pojedynczych graczy, ma to jakis tam sens. I rzeczywiscie simmons, tatum, ball czy josh jackson rzeczywiscie moga miec gorsze statystyki.

 

Po drugie Wilq typuje bardzo bezpiecznie. Nie ma graczy u ktorych typuje duzy postep, nie ma graczy ktorym typuje duzy spadek. Natomiast staty ladnie sie sumuja do tego czego sie mozna spodziewac po druzynach a pamietam ze w tamtym roku w projekcjach ninjy na poczatku byl z tym problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • wiLQ zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.