Skocz do zawartości

Pogadanki na styku matematyki i polonistyki


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

W którym momencie Lorak stwierdził, że mają być wprowadzane warunki i wielkość próby?

Mam pytanie. Czy jeśli z pracodawcą umówisz się na wypłatę 10k, to jak zareagujesz, kiedy Ci da 1k i powie, że miał na myśli wypłatę 10k tylko w momencie, kiedy na Hawajach wystąpi ujemna temperatura 12 lipca? I przy tych 10k nic nie mówiłeś o ograniczeniach co do warunków i wielkości próby?

 

LOL, twoje "umówienie się na wypłatę" jest zgoła inne, niż prośba Loraka o wskazanie dowolnej statystyki z tego sezonu,

 

Przypomnę oryginał:

proszę o statystykę pokazującą, że w tym sezonie Curry rzuca wolne z gorszą skutecznością niż Drummond.

 

Sam sobie odpowiedz czy statystyka Karla nie wpasowuje się w tę prośbę? podał statystykę z tego sezonu podał. Koniec historii, Lorak nie doprecyzował warunków, więc można było sobie podłożyć idealną wielkość próby, bo dlaczego by nie?

 

A co do wypłaty, to nie wiem jak Ty, ale ja mam bardzo skonkretyzowaną umowę, która wyznacza termin wypłaty, za konkretny okres jej wykonywania + jest tam jeszcze "kilka" punktów.

 

Nie zmieniam, pokazuję tylko z czym równoznaczne jest zdanie loraka (z opcją nr 1 od góry), a z czym nie jest (nr 2 i 3).

Zatem raz jeszcze słowa Loraka:

proszę o statystykę pokazującą, że w tym sezonie Curry rzuca wolne z gorszą skutecznością niż Drummond.

W sezonie 2018/2019, Andre Drummond rzuca wolne ze skutecznością 83 procent (5/6), a Steph Curry tylko z 80% (12/15)*

 

*dotyczy spotkań, w których zawodnik oddał 3 rzuty osobiste.

 

W ktorym miejscu ta statystyka jest niezgodna z wymaganiami z prośby Loraka?

 

Odnośnie do twojego przykładu z bazami danych.

 

Masz bazę statystyk rzutów wolnych z całego sezonu (w tym statystykę dla spotkań, w którym zawodnik oddał 3 rzuty osobisty)

 

wpisując sobie do tej bazy FT% w tym sezonie warunek: 3 spotkania

spowodowałeś ze wyświetliła się statystyka,w której Curry jest gorszy od Drummonda.

 

Późniejsze zabawy czasownikowe, to już tylko nasze wyjaśnianie niedoprecyzowania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Użycie jednego warunku "w tym sezonie" oznacza, że jest to jedyny warunek. Kiedy wpisujesz do bazy danych z klientami query adres = "Bytom", baza zwróci ci wszystkie wyniki, gdzie klient ma adres w Bytomiu. Gdyby sama do takiego zapytania dodała sobie jeszcze warunek, że imię właścicielki klienta z Bytomia musi być "Janina", to znaczy że masz jakąś zajebiście dziwną bazę danych.

 

Czemu uzycie jednego warunku ma uniemozliwiac dodanie kolejnych (wlasnych)? Przeciez tak sie robi nawet podczas oficjalnego liczenia procentow rzutowych za sezon (musi byc jakies tam minimum oddanych rzutow) itp. To, ze w tym wypadku jest to malo sensowne to tym lepiej dla oryginalnej tezy (mayorowe, "wszystko mozna udowodnic statami, jak sie odpowiednio dobierze staty") z ktora "zawalczyl" lorak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogólnie beka z całego tego wątku, ale tego konkretnego zdania/argumentu/problemu nie rozumiem

 

od kiedy czasownik w czasie teraźniejszym odnosi się do czynności od przeszłości do teraźniejszości

 

Rozumiem ze czas teraźniejszy to ten sam sezon. Ale wtedy:

"rzuca" jest poprawne dla 8 miesiecy różnicy miedzy czerwcem a listopadem poprzedniego roku(czas teraźniejszy spoko)

Ale juz nie jest poprawne dla 4 miesiecy różnicy miedzy listopadem a czerwcem tego samego roku? I tu sie nagle pojawia przeszłość? 

 

Poproszę o wyjaśnienia, leże chory w łóżku i sie nudze i tak

 

Czas teraźniejszy zawiera w sobie też to, co w angielskim nazywa się "present simple", czyli rzeczy/czynności, które są stałe lub powtarzają się, np: "iglo13 ćwiczy na siłowni" - co wcale nie oznacza, że ćwiczy w tym momencie, tylko że kiedyś w przeszłości zaczął i ćwiczy do teraz (ale też nie od wtedy do teraz bez przerwy. Wow, languages are many confuse).

 

 

 

Zatem raz jeszcze słowa Loraka:

proszę o statystykę pokazującą, że w tym sezonie Curry rzuca wolne z gorszą skutecznością niż Drummond.

W sezonie 2018/2019, Andre Drummond rzuca wolne ze skutecznością 83 procent (5/6), a Steph Curry tylko z 80% (12/15)*

 

*dotyczy spotkań, w których zawodnik oddał 3 rzuty osobiste.

 

W ktorym miejscu ta statystyka jest niezgodna z wymaganiami z prośby Loraka?

 

Zdanie loraka definiuje jeden warunek, co oznacza "ten warunek i tylko ten warunek".

 

Ty sobie dodajesz losowy warunek i nie odpowiadasz na pytanie loraka tylko na własne.

 

 

Masz bazę statystyk rzutów wolnych z całego sezonu (w tym statystykę dla spotkań, w którym zawodnik oddał 3 rzuty osobisty)

 

wpisując sobie do tej bazy FT% w tym sezonie warunek: 3 spotkania

spowodowałeś ze wyświetliła się statystyka,w której Curry jest gorszy od Drummonda.

 

No właśnie w tym problem (tzn. to nie były spotkania, tylko próby w meczu).

 

Lorak poprosił:

 

Wpisz mi do bazy zapytanie "x"

 

P_M odpowiedział:

 

Wpisałem do bazy zapytanie "x WHERE FTA > 3" tak jak prosiłeś

 

 

 

Czemu uzycie jednego warunku ma uniemozliwiac dodanie kolejnych (wlasnych)? Przeciez tak sie robi nawet podczas oficjalnego liczenia procentow rzutowych za sezon (musi byc jakies tam minimum oddanych rzutow) itp. To, ze w tym wypadku jest to malo sensowne to tym lepiej dla oryginalnej tezy (mayorowe, "wszystko mozna udowodnic statami, jak sie odpowiednio dobierze staty") z ktora "zawalczyl" lorak.

 

Już tłumaczyłem - jeśli lorak określił jakikolwiek jeden warunek, to znaczy, że określił wszystkie warunki i dopuszczalny jest tylko ten jeden. Jeśli określił, że:

 

- total

- skuteczności

- w całym sezonie

 

To możemy patrzeć tylko na total skuteczności w tym sezonie. Gdyby napisał "pokażcie, że jest lepszy w FT", to byłaby inna rozmowa - można by się kłócić, że wyższa skuteczność nie jest wskaźnikiem bycia "lepszym", albo wybrać sobie ostatni mecz, w którym Drummond miał akurat 100% i powiedzieć, że najnowsze dane wskazują, że jest nieomylny z FT. W tym przypadku jednak tego typu furtki są zamknięte.

 

 

Podsumowując - przy odrobinie kreatywności można wykombinować dziwne staty, które będą zdawały się potwierdzać dziwne tezy, o ile nie poddamy ich choćby powierzchownej analizie. JEDNAKOWOŻ to konkretne zdanie loraka nie jest tego typu tezą - tutaj nawet przy maksymalnej ilości złej woli kontrargumenty po prostu nie mają sensu, bo przykład jest zbyt jednoznaczny, a kryteria "lepszości" w FT są bezdyskusyjne.

Edytowane przez Chytruz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę o statystykę pokazującą, że w tym sezonie Curry rzuca wolne z gorszą skutecznością niż Drummond.

 

 

Easy.

 

W sezonie 2018/2019, Andre Drummond rzuca wolne ze skutecznością 83 procent (5/6), a Steph Curry tylko z 80% (12/15)*

 

*dotyczy spotkań, w których zawodnik oddał 3 rzuty osobiste.

 

karl no nie bardzo udowodniłeś tezę loraka. 

Obliczyłeś błąd statystyczny przy tak małej próbce ? 

Zrób obliczenia(https://pl.wikipedia.org/wiki/Weryfikacja_hipotez_statystycznych)

Pokaż jaki jest błąd i czy to się nadaje do czegokolwiek i dopiero pisz "easy".

Bo na razie to można wrzucić do kosza. Nie pokazałeś żadnej statystyki tylko jakieś dane które nijak się mają z hipotezą loraka.

Edytowane przez mcreativo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już tłumaczyłem - jeśli lorak określił jakikolwiek jeden warunek, to znaczy, że określił wszystkie warunki i dopuszczalny jest tylko ten jeden. Jeśli określił, że:

 

- total

- skuteczności

- w całym sezonie

 

ale lorak nie pisal o "calym sezonie" tylko o "tym sezonie"

 

Jak bys mnie poprosil "pokaz mi niebieskie rzeczy w tym pokoju" a ja pokazalbym tylko niebieskie kwadrwty ignorujac trojkaty i okregi to nie spelnilbym Twojego warunku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomnę oryginał:

proszę o statystykę pokazującą, że w tym sezonie Curry rzuca wolne z gorszą skutecznością niż Drummond.

 

Sam sobie odpowiedz czy statystyka Karla nie wpasowuje się w tę prośbę? podał statystykę z tego sezonu podał. Koniec historii, Lorak nie doprecyzował warunków, więc można było sobie podłożyć idealną wielkość próby, bo dlaczego by nie?

Nie, nie wpasowywuje się, ponieważ Drummond w tym sezonie ma skuteczność 52% i Karl skłamał podając inną. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie wpasowywuje się, ponieważ Drummond w tym sezonie ma skuteczność 52% i Karl skłamał podając inną.

Nope - pokazal, ze w pewnych okreslonych okolicznosciach (3 fta) Drumm ma w tym sezonie lepsza skutecznosc niz Curry.

 

Nie ma to ofc zadnego sensu - ale sensownosc nie byla wsrod warunkow podanych przez loraka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nope - pokazal, ze w pewnych okreslonych okolicznosciach (3 fta) Drumm ma w tym sezonie lepsza skutecznosc niz Curry.

 

Nie ma to ofc zadnego sensu - ale sensownosc nie byla wsrod warunkow podanych przez loraka.

A czy Lorak spytał o pewne określone okoliczności?

Krótko, sprowadźmy to do prostej alternywy.

Lorak poprosił o statystykę:

a) w tym sezonie

B) w dowolnie wybranych okolicznościach przez Karla

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale lorak nie pisal o "calym sezonie" tylko o "tym sezonie"

 

Też już o tym mówiłem - forma czasownika "rzuca" wskazuje na cały sezon.

 

 

Jak bys mnie poprosil "pokaz mi niebieskie rzeczy w tym pokoju" a ja pokazalbym tylko niebieskie kwadrwty ignorujac trojkaty i okregi to nie spelnilbym Twojego warunku?

 

Zdanie implikuje wszystkie niebieskie rzeczy. Zdefiniowałem już, że chcę zobaczyć:

 

- rzeczy

- które są w tym pokoju

- mają kolor niebieski

 

Gdybym chciał zobaczyć np. tylko 2 z tych rzeczy, albo tylko kwadraty to podałbym kolejne kryteria, a nie zatrzymał się w losowym momencie listy kryteriów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też już o tym mówiłem - forma czasownika "rzuca" wskazuje na cały sezon.

 

 

Zdanie implikuje wszystkie niebieskie rzeczy. Zdefiniowałem już, że chcę zobaczyć:

 

- rzeczy

- które są w tym pokoju

- mają kolor niebieski

 

Gdybym chciał zobaczyć np. tylko 2 z tych rzeczy, albo tylko kwadraty to podałbym kolejne kryteria, a nie zatrzymał się w losowym momencie listy kryteriów.

Widze, ze podchodzisz do komend w jezyku naturalnym jak do jakiegos sqla, co ofc czesto moze byc bledne (jak mi powiesz "kup czipsy" to tez oczekujesz, ze wykupie caly asortyment w sklepie zanim nie doprecyzujesz, ze chodzi konkretnie o jedna paczke? :) )

A czy Lorak spytał o pewne określone okoliczności?

Krótko, sprowadźmy to do prostej alternywy.

Lorak poprosił o statystykę:

a) w tym sezonie

B) w dowolnie wybranych okolicznościach przez Karla

 

 

ale Karl nie wybral dowolnie okolicznosci - tylko 'zmiescil sie' w warunku loraka (mowiac jezykiem Chytruza dodal "AND..." do query :) ) Edytowane przez julekstep
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze, ze podchodzisz do komend w jezyku naturalnym jak do jakiegos sqla, co ofc czesto moze byc bledne (jak mi powiesz "kup czipsy" to tez oczekujesz, ze wykupie caly asortyment w sklepie tak dlugo zanim nie doprecyzujesz, ze chodzi konkretnie o jedna paczke? :smile: )

 

Jak się pożyczę od ciebie 100zł i powiesz mi za tydzień "oddaj pożyczony hajs", to wystarczy że oddam 2zł, bo nie miałeś na myśli całości?

 

Jak masz trójkę dzieci i żona mówi "daj dzieciom obiad", to dasz tylko dwóm?

 

Ja powie "wyjmij ubrania z pralki" to wystarczy, że wyjmiesz tylko spodnie?

 

Jak szef w pracy powie "prześlij mi miesięczne raporty z 2017" to wyślesz tylko za marzec i lipiec?

 

 

Przykład loraka i pokoju z rzeczami są jak najbardziej SQLowe - mamy określony zbiór danych i ktoś prosi, żebyśmy wskazali część z nich. "Kup chipsy" to zupełnie inna sprawa, tutaj kontekstem będzie "kupienie chipsów dla ..." (ilości odpowiedniej dla grupy osóB), a nie kupienie "chipsów z ..." (wszystkich chipsów ze sklepu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powie "wyjmij ubrania z pralki" to wystarczy, że wyjmiesz tylko spodnie?

 

No tutaj zmien 'wyjmij' na 'wloz' i masz juz sporo wieksze pole do interpretacji dla wykonujacego (bo do odpowiedniego 'wyjmowania prania' jestesmy odpowiednio nauczeni - mimo, ze wyjecie samych spodni byloby tez 'wyjeciem prania' tak btw).

 

Ciesze sie, ze sam zwracasz uwage na to jak jezyk naturalny jest podatny na interpretacje z jednej i nawyki jezykowe z drugiej strony. Dlatego tez lorak nie precyzujac jakos super swojego pytania pozostawil furtke na takie glupotki jak propozycja karla (ktora ciagle jest prawidlowa).

 

Ja po prostu nie kupuje tego co piszesz o tym, ze podajac jeden warunek ograniczamy cala sprawe tylko do tego warunku (pratyka jezyka sugeruje mi cos innego).

 

A co do sqla i chipsow to faktycznie lepiej jakbym zmienil 'kup' na 'pokaz' i zachowal konwencje zapytan (w sklepie na komende 'pokaz czipsy' raczej tez nie pokazywalbym kazdej paczki po kolei).

Edytowane przez julekstep
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

9 jest większe niż 10, bo jeśli do 9 dodasz 2, to będzie większe, a RappaR nic nie napisał, że nie można do 9 dodać 2.

 

 

Chyba raczej:

 

Gracz x trafia średnio 10/12 a gracz y trafia średnio 9/12 w czasie (zbiorze) z, jednak są takie elementy (podzbiory) zbioru z w których y trafia 11/12.

Edytowane przez julekstep
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy Lorak spytał o pewne określone okoliczności?

Krótko, sprowadźmy to do prostej alternywy.

Lorak poprosił o statystykę:

a) w tym sezonie

B) w dowolnie wybranych okolicznościach przez Karla

 

 

 

Lorak spytał o statystykę z tego sezonu i taka się znalazła.

 

Tutaj nie masz a)

B)

tylko

 

a)

   a.....1..1.1.1..1)

 

 

Nie, nie wpasowywuje się, ponieważ Drummond w tym sezonie ma skuteczność 52% i Karl skłamał podając inną. 

 

Wpasowuje, to co Ty podajesz jest jedną z wielu statystyk dotyczącą skuteczności w tym sezonie zawodnika z linii rzutów wolnych, w twoim wypadku dotyczy ona wszystkich oddanych prób na przestrzeni całego sezonu. Dla przykładu, jeżeli w tym sezonie Drummond rzucałby lepiej od Stefka FT na wyjazdach (tak, wiem, że tak nie jest) i karl podałby tę statystykę, to również byłaby ona poprawna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.