Skocz do zawartości

Seriale


n_i_m_h

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, ignazz napisał(a):

Nikt się nie doszukuje

Fajne pytonowe spojrzenie na nasze zadufanie 

Ładnie technicznie podane 

Oczywiście. NIKT 😆

W dniu 18.12.2023 o 11:50, ely3 napisał(a):

Dla mnie wielkim plusem tego serialu ,ze pokazał jak naprawdę wyglądały polskie wsie - zaścianki w tamtych czasach.. Czyli błoto syf, gnojowica. Bo szczerze to już mnie mierziło pokazywanie polskiej wsi nawet w Ogniem i mieczem jako w sumie czystej schludnej. domy i stodoły piekne zadbane itp 

A humor mega sarkastyczny tylko ,że jak ktoś nadal żyje mitem ,że Polska to była kraina miodem płynąca to może przeżyć szok kulturowy

A to ,że chłopi byli tak naprade niewolnikami w tamtych czasach no cóż . 

Twórcy serialu wyraźnie zaznaczają, że nie jest to serial historyczny a wpada ely i na poważnie pisze "tak było"!

Edytowane przez DLT_Braddock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się ze serial i tak podkoloryzował. Jest w York świetne muzeum wikingów i można tam na własnym nosie poznać zapach dawnych czasów. Rzecz obowiązkowa jak ktoś lubi zwiedzać i interesuje się historia. 
https://www.jorvikvikingcentre.co.uk

 

ale dzieje się z ludźmi coś niedobrego jak z serialem łącza cele polityczne. 
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, ely3 napisał(a):

To wg Ciebie polska wieś w XVII wieku jak wyglądała? Nie było błota? Nie było biedy wśród chłopów?

 

W okresie bez intensywnych deszczy? Nie, nie było błota. 

Błoto to kiepski grunt do budowy domów, domy budowane na twardej glebie. 

Upośledzenie intelektualne nie było wtedy normą, podobnie jak i teraz nie jest, nikt nie budował domu na bagnie dlatego, że to było dawniej

Co do biedy - bieda to pojęcie względne. Czy było biedniej niż teraz? Tak, było biedniej niż teraz. 

Podobnie bieda była w starożytnych Atenach Platona czy w Rzymie Cezara. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, RappaR napisał(a):

W okresie bez intensywnych deszczy? Nie, nie było błota.

A oglądałeś serial> I wg Ciebie w jakim on sie okresie dzieje\

Czy wg Ciebie polska wieś w XVIIwyglądała jak u Sienkiewicza gdzie na weselu stoły uginały się od mięsiwa a stodoły były ogromne czy blizej jest ta wersja z serialu?

Czy polscy chłopi byli kimś innym niż niewolnikami? Czy bieguni byli karani ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, ely3 napisał(a):

A oglądałeś serial>

Nie. Ale dyskusja nie jest odnośnie serialu, ale odnośnie roku 1670, który od serialu jest całkowicie, absolutnie, niezależny.

 

11 minut temu, ely3 napisał(a):

I wg Ciebie w jakim on sie okresie dzieje\

1670. Nic mi nie wiadomo, by był to rok niesamowitych powodzi.

 

12 minut temu, ely3 napisał(a):

Czy wg Ciebie polska wieś w XVIIwyglądała jak u Sienkiewicza gdzie na weselu stoły uginały się od mięsiwa a stodoły były ogromne czy blizej jest ta wersja z serialu?

 

Czytałem Sienkiewicza, z tego co pamiętam był to pisarz ekspresyjny, miał barwne opisy, których jednak nie można było interpretować jeden do jednego.
Więc fragmenty, w których opisywał stoły uginające się na weselu od mięsiwa nie miał na myśli faktycznego wygięcia się stołu, a obfitość pokarmu w stosunku do codzienności.

Czy na weselach było dużo pokarmu? Tak, w czasach przedindustrialnych na weselach było stosunkowo dużo pokarmu, zostało to już dawno zbadane, opisane i uzasadniane przez historyków skąd to wynikało. Serialu nie widziałem jak wspomniałem, ale nic mi nie wiadomo by błoto było koniecznym i nieuniknionym elementem wesel w XVII wieku.

15 minut temu, ely3 napisał(a):

Czy polscy chłopi byli kimś innym niż niewolnikami?

Tak, byli. 

 

17 minut temu, ely3 napisał(a):

Czy bieguni byli karani ?

Przyznam szczerze, że nie wiem kim byli bieguni, google jedynie podaje książkę Tokarczuk.

Z tego co mi się udało wywiedzieć, żaden egzemplarz tej książki karany nie był

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, RappaR napisał(a):

Serialu nie widziałem jak wspomniałem, ale nic mi nie wiadomo by błoto było koniecznym i nieuniknionym elementem wesel w XVII wieku.

Aha czyli Tworzysz dyskusję sam ze sobą. Gdzie niby ktoś tak napisał?

 

Teraz, RappaR napisał(a):

Tak, byli. 

Bli niewolnikami bo oni nawet nie byli w stanie pracować często na pańszczyżnie bo pan miał prawo dawać im dodatkowe zadania. Przez co popadali w długi i finalnie pracowali tylko dla swojego pana. Ucieczki ze wsi były srogo karane

 

 

Teraz, RappaR napisał(a):

 

Czy na weselach było dużo pokarmu? Tak, w czasach przedindustrialnych na weselach było stosunkowo dużo pokarmu

Na chłopskich weselach . To poproszę cytaty wg któryc chłopi na swoich weselach mieli dużo mięsiwa\

Teraz, RappaR napisał(a):

1670. Nic mi nie wiadomo, by był to rok niesamowitych powodzi.

Czyli wg Ciebie by było błoto to muszą być powodzie? Bo w innych przypadku nie będzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, ely3 napisał(a):

Bli niewolnikami bo oni nawet nie byli w stanie pracować często na pańszczyżnie bo pan miał prawo dawać im dodatkowe zadania. Przez co popadali w długi i finalnie pracowali tylko dla swojego pana. Ucieczki ze wsi były srogo karane

 

Niewolnicy byli osobno opisywani w prawie.

Chłop nie był więc niewolnikiem.

19 minut temu, ely3 napisał(a):

Aha czyli Tworzysz dyskusję sam ze sobą. Gdzie niby ktoś tak napisał?

 

Ty opisywałeś i skupiałeś się na błocie, powtarzając je kilkukrotnie.

20 minut temu, ely3 napisał(a):

Na chłopskich weselach . To poproszę cytaty wg któryc chłopi na swoich weselach mieli dużo mięsiwa\

Jakich cytatów?

Rozumiem, że jak nigdzie nie ma cytatów z polowania na mamuty, to takowe polowania miejsca nie miały?

Popadasz w grubą niedorzeczność, jak zwykle w Twoim przypadku.

21 minut temu, ely3 napisał(a):

Czyli wg Ciebie by było błoto to muszą być powodzie? Bo w innych przypadku nie będzie?

Na twardym, suchym gruncie? Tak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, RappaR napisał(a):

Rozumiem, że jak nigdzie nie ma cytatów z polowania na mamuty, to takowe polowania miejsca nie miały?

uUAT94Pse3bWHxDSQJpiJk-970-80.jpg.webp.50819909158849f3faa831210c95a3b9.webp

Godzinę temu, RappaR napisał(a):

Na twardym, suchym gruncie? Tak.

Co to znaczy wg ciebie? Raczej nie budowano wiosek ja skałach, których w Polsce za wiele nie ma. Budowano raczej blisko wody. A tam gdzie woda to i błoto w okresach deszczowych czyli tak przez 9 miesięcy w roku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, jack napisał(a):

uUAT94Pse3bWHxDSQJpiJk-970-80.jpg.webp.50819909158849f3faa831210c95a3b9.webp

A to cytat?

Highlight: Pieter Brueghel The Younger's “Peasant Wedding”

 

 

7 minut temu, jack napisał(a):

Co to znaczy wg ciebie? Raczej nie budowano wiosek ja skałach, których w Polsce za wiele nie ma. Budowano raczej blisko wody. A tam gdzie woda to i błoto w okresach deszczowych czyli tak przez 9 miesięcy w roku. 

I wokoło Twojego domu jest błoto 9 miesięcy w roku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, RappaR napisał(a):

A to cytat?

Highlight: Pieter Brueghel The Younger's “Peasant Wedding”

 

 

I wokoło Twojego domu jest błoto 9 miesięcy w roku?

To te stoły uginające się od kilku bochenków chleba?

Przy zbiornikach wodnych w miejscach nieutwardzonych po których chodzą ludzie jest błoto prawie zawsze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, jack napisał(a):

Przy zbiornikach wodnych w miejscach nieutwardzonych po których chodzą ludzie jest błoto prawie zawsze. 

Nom. To i w Monaco znajdziesz błoto.

Wniosek?

4 minuty temu, jack napisał(a):

To te stoły uginające się od kilku bochenków chleba?

 

"Czytałem Sienkiewicza, z tego co pamiętam był to pisarz ekspresyjny, miał barwne opisy, których jednak nie można było interpretować jeden do jednego.
Więc fragmenty, w których opisywał stoły uginające się na weselu od mięsiwa nie miał na myśli faktycznego wygięcia się stołu, a obfitość pokarmu w stosunku do codzienności.

Czy na weselach było dużo pokarmu? Tak, w czasach przedindustrialnych na weselach było stosunkowo dużo pokarmu, zostało to już dawno zbadane, opisane i uzasadniane przez historyków skąd to wynikało. Serialu nie widziałem jak wspomniałem, ale nic mi nie wiadomo by błoto było koniecznym i nieuniknionym elementem wesel w XVII wieku."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.12.2023 o 11:50, ely3 napisał(a):

Dla mnie wielkim plusem tego serialu ,ze pokazał jak naprawdę wyglądały polskie wsie - zaścianki w tamtych czasach.. Czyli błoto syf, gnojowica. Bo szczerze to już mnie mierziło pokazywanie polskiej wsi nawet w Ogniem i mieczem

Dawno czytałem ,,Ogniem i mieczem". Może trochę zbyt dawno, bo nie przypominam sobie tam polskiej wsi. Jedynie kojarzę karczmę w Końskowoli gdzie Zagłoba ( z małą pomocą Wołodyjowskiego ) Bohuna usiekł. Tam ,,występują" przede wszystkim wsie ruskie (dziś powiedzielibyśmy ukraińskie). I akurat Ciebie mierzi pokazywanie ukraińskiej wsi  w dobrym świetle? Tfu, bacz by nie posądzono Cię o onucyzm ;)

Wracając do ,,1670". Czy obraz historyczny jest prawdziwy ? Oczywiście nie.  Czy polską wieś  ( akurat nie chodzi mi o postaci) wizualnie przedstawiono  tendencyjnie w złym świetle? Też raczej nie. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że wręcz przeciwnie. Wieś i tak jest w za dobrym stanie.

Przypomnę, że rok 1670 to w Rzeczpospolitej czas po wyniszczających wojnach z Kozakami Chmielnickiego, Szwecją i Moskwą. Te wszystkie konflikty wielokrotnie przetoczyły się przez praktycznie wszystkie województwa RON. Pierwszy z brzegu link mówiący o stratach ludnościowych i materialnych po wojnach XVII wieku.

https://encyklopedia.interia.pl/literatura-polska/news-zniszczenia-wojenne-w-rzeczypospolitej-w-xvii-w,nId,2254149

Wieś z serialu ma szczęście, że stoi, a mieszkańcy, że żyją.

Z 10 mln ludzi zamieszkujących Rzeczpospolitą w 1648 roku, po wojnach zostało 6-7 mln. 30-40% wyparowało. W czasie DWŚ straty ludnościowe  ~ 20%. Tak lepiej to sobie można wyobrazić jak mógł wyglądać rok 1670.

 

Edytowane przez DRK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.